Orbán Balázs úgy fogalmazott, az MCC-ből kikerülő fiataloknak, az új generáció tagjainak fontosabb lesz a magyar érdek, mint bármely globalista ideológia. Nem arra használjuk az erőforrásainkat és a tehetségünket, hogy még több globalista gondolkodású embert adjunk a világnak – fogalmazott.
Véleménye szerint ezért is támadják az intézményt, amelynek mára „súlya és tétje van”. Bírálóik az MCC-t „illiberális janicsárképzőnek” nevezik, kritizálják nemzetközi jelenléte és színvonalas fórumai miatt, illetve azért is, mert a külföldön tanuló hallgatóinknak és kutatóinknak jó ösztöndíjat adnak.
Beszédében idézett a Közép-európai Egyetem (CEU) professzoraitól, és szerinte a „Soros egyetem” oktatói azért „tekintenek rossz szemmel” az MCC-re, mert az sikeres. Évről évre egyre több a diák, egyre több a jelentkező, egyre jobbak az oktatók, egyre több a nemzetközi partner, egyre nagyobb a leadott intellektuális teljesítmény – sorolta Orbán Balázs. „Nem vagyunk egy olyan ideológiai zártosztály, mint a Soros-egyetem” – jegyezte meg.
Az MCC valóban képes négyzetre emelni a magyar tehetséget, ahogy ezt a kezdetektől kitűztük magunk elé – hangsúlyozta a kuratóriumi elnök. Mint mondta, az MCC nemzetközileg ismert és elismert tehetséggondozó intézménnyé vált, amely nemzeti, hazafias alapokon áll.
Orbán Balázs arra is figyelmeztette a hallgatóságot, hogy a támadásokat, nem szabad félvállról venni.
„Soros György médiája, egyeteme, NGO-hálózata, vagy éppen a politikai viták elől elmenekülő aktuális hordószónok”, mind a Mathias Corvinus Collegium céljait akarja megkérdőjelezni – fogalmazott.
Értékelése szerint az MCC-nek és a diákoknak a támadásokkal szemben meg kell védeniük magukat.
Úgy kell védekezni az „ideológiai gátszakadás” ellen, mint az igazi árvíz ellen: felkészüléssel és szorgalommal – emelte ki, hozzátéve, hogy meg kell erősíteni a védműveket, újakat kell építeni, és amikor kell, ki kell menni a gátra. Ez azt jelenti – folytatta-, hogy fel kell vállani a vitákat a közéletben, a tudományos szférában és a baráti beszélgetésekben egyaránt. Ehhez biztosít felkészültséget az MCC – hangsúlyozta.
7600 fiatal
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy már több mint harminc helyszínen vannak jelen. Mint mondta, Szabadkán és Egerben is megnyitották a képviseletet, ahol hamarosan elindulnak a képzések. Tájékoztatása szerint Kárpát-medence-szerte 7600 fiatal vesz részt a programjaikon, a képzések közül a vezetőképzést emelte ki.
Folyamatosan bővülnek az MCC nemzetközi kapcsolatai is, többek között a Buckingham Egyetemmel is együttműködnek – mondta a főigazgató.
„Európa nem versenyképes”
Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatóságának tiszteletbeli elnöke előadásában arról beszélt, hogy a jövőben az Egyesült Államok és Kína lesz a két világhatalom, mindkettő élen jár az innovációban. Európa nem versenyképes, a nyugati társadalom dekadens, az Európai Unió stagnál – összegezte véleményét.
Kitért arra, hogy az emberiesség és a racionalitás szempontjából is kiemelkedően fontos lenne a béke megteremtése.
A legfontosabb érték az ember és az emberi jellem – emelte ki Bogsch Erik. Úgy fogalmazott, az MCC azokra az örök értékekre épít, mint a hagyomány, a kultúra, a tisztesség, a szolidaritás elve és a tízparancsolat szellemisége.
Harc az ego ellen
Mark Khater, a Cambridge-i Egyetem Stratégiai és Teljesítményközpontjának vezetője, aki egyben az MCC oktatója, arra hívta fel a fiatalok figyelmét, hogy a legnagyobb harcot az életben a saját egójukkal kell majd megvívniuk. Mint mondta, ehhez bölcsességre, bátorságra, igazságszeretetre és mértékletességre lesz szükségük. Azt tanácsolta a diákoknak, hogy ne a „világ tapsát” keressék, hanem értsék meg a dolgok mélységét és olyan teljesítményt nyújtsanak, amivel másokat segítenek.