A BAC Consulting Kft. azzal került be a nemzetközi sajtóba, hogy kapcsolatba hozták a Hezbollah tagjainál felrobbant személyi hívók gyártásával. Az amerikai NBC News hírcsatorna oldala arról írt, hogy a csipogókat gyártó tajvani Gold Apollo azt közölte: a BAC jogosult használni a cég logóját egyes országokban, de a tervezést és a gyártást a magyar vállalat bonyolítja le. A hírportál telefonon érte el a vezérigazgató Bársony Arcidacono Cristinát, aki elismerte, hogy a cég együttműködik a Gold Apollóval, de azt mondta nem ő gyártja a segélyhívókat, cége csak közvetítő és az egész félreértés.
A New York Times pedig már arról írt, hogy a magyar Kft. valójában az izraeli titkosszolgálat fedőcége. A nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár Facebook-on leszögezte:
a hatóságok meggyőződtek arról, hogy a közvetítőcégnek nincs gyártó és telephelye és az eszközök sosem jártak Magyarországon.
Magyarország nemzetközi jogi felelőssége nem megállapítható, még akkor sem, ha bármilyen módon közreműködött volna – nyilatkozta Híradónknak Lattmann Tamás nemzetközi jogász. „Általános kijelentésnek azt lehet mondani, hogy maga a támadás, a nemzetközi jogi szabályokkal összhangban történt, azoknak megfelelt. Kritikákat meg lehet fogalmazni természetesen, de ezek jogilag nem feltétlenül támaszthatóak alá” – magyarázta.
A DK elnöke online sajtótájékoztatón a parlament szakbizottságának összehívását kezdeményezte. „Helyénvaló, ha sürgősen összeül a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága, helyénvaló, hogy beszámoltatja a kormányt, helyénvaló, hogy tájékoztatja a parlamentet, történt-e bármi is, ami Magyarország kitettségét, terrorfenyegetettségét növelte volna” – sorolta Gyurcsány Ferenc.
Nem hiszi, hogy a magyar cég részt vett volna a gyártásban – mondta a Híradónknak nyilatkozó biztonságpolitikai szakértő. Kis-Benedek József szerint ugyanakkor az, hogy a nemzetközi sajtóban Magyarországgal kötik össze a robbantásokat, megemelkedett kockázattal jár a biztonságra nézve.
„A terrorveszély szempontjából én azt gondolom, hogy ezzel foglalkozni kell, és, ha tovább bonyolódik ez a kérdés, és próbálják a külföldi országok részéről, mondjuk Tajvan részéről ránk nyomni a felelősséget, akkor az növeli a terrorveszélyt” – fogalmazott a szakértő. Hozzátette: szerinte elsősorban az arab országokban levő magyar nagykövetségek biztonsági kockázata emelkedett meg.