Mint arról beszámoltunk, az AP hírügynökség értesülése szerint a Libanonban és Szíriában felrobbantott személyhívókat egy budapesti cég gyártotta. Az összehangolt akcióban több mint 3000 ember megsérült, köztük legalább 800-an súlyosan, és legalább 12 ember életét vesztette.
Szakértők szerint a csipogókba még a Libanonba történő szállítás előtt helyezhettek el kis mennyiségű, de nagy hatóerejű katonai robbanószert, amelyet a készülék lítium akkumulátorának hirtelen felhevítésével aktiváltak a távolból, vélhetően egy hackerüzenet segítségével.
A fegyveresek által használt AR-924-es személyhívók márkatulajdonosa a tajvani Gold Apollo cég, azonban ők cáfolták, hogy az érintett készülékek náluk készültek volna. Közleményükben azt írják, hogy három éve kötöttek szerződést a személyhívók gyártására a magyarországi székhelyű BAC Consulting Kft-vel.
Kovács: A készülékek soha nem voltak Magyarországon
A magyar kormány hivatalos állásfoglalása szerint az érintett vállalat csupán kereskedelmi közvetítő, nem rendelkezik gyártási vagy operatív tevékenységet végző telephellyel Magyarországon. A cég hivatalos székhelyén mindössze egy vezetőt tartanak nyilván, és az említett készülékek soha nem voltak Magyarország területén.
Az ügy további vizsgálata során a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok együttműködnek minden releváns nemzetközi partnerügynökséggel és szervezettel. A magyar hatóságok közleménye szerint az eset nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot Magyarország számára. A bejegyzést ide kattintva lehet megtekinteni.