Mint arról beszámoltunk, kedden délután szinte egyidőben több ezer személyhívó készülék robbant fel Libanonban. A rendkívüli előkészítést igénylő akció célpontjai a Hezbollah síita terrorszervezet vezetői és aktivistái voltak.
A legfrissebb adatok szerint mintegy 4000 sebesültje van a támadásnak, köztük 800 súlyos sérült, valamint legalább 12-en életüket vesztették. Az áldozatok között van Irán bejrúti nagykövete is, aki az arcát érő robbanás következtében elveszítette a látását. Emellett hasonló robbanásokról számoltak be Szíriából is, ahol további hét halálos áldozatról érkezett jelentés.
Szakértők szerint a Hezbollah a veszélyesnek tartott mobilhálózat kikerülésére vezette be tagjai számára a szöveges üzenetek továbbítására alkalmas személyhívókat.
Ezek a csipogók külön, védett hálózatot használnak, és egy feltöltéssel akár 85 napig is működőképesek maradnak.
A hírek szerint személyesen a Hezbollah vezetője, Hasszán Naszrallah utasítására cserélte le a szervezet a kommunikációs eszközeit, miután arra gyanakodtak, hogy az elmúlt hónapokban a terrorszervezet több parancsnokát ért célzott dróncsapásokat a mobiltelefonok bemérése tette lehetővé.
A robbanás sorozatért hivatalosan senki nem vállalta a felelősséget, de a nemzetközi sajtóban azt valószínűsítik, hogy az izraeli titkosszolgálat tervezte meg és hajtotta végre az akciót. Az Algemeiner című hírportál úgy értesült, hogy az előkészületek már a gázai háború előtt, másfél éve elkezdődtek, és a műveletben más országok szolgálatai is részt vehettek.
A sérülések jellegéből szakértők arra következtettek, hogy a készülékekbe néhány gramm katonai célú speciális robbanóanyagot helyezhettek el, amelyet a készülék akkumulátorának hirtelen túlhevítésével hoztak működésbe. Ez utóbbi műveletet valószínűleg egy hackerakció eredményeként sikerült végrehajtani egyszerre az összes ilyen eszközön.
Közben az AP hírügynökség arról számolt be, hogy a Libanonban és Szíriában felrobbantott személyhívókat egy budapesti cég gyártotta.
A márkatulajdonos, a tajvani Gold Apollo cég közleménye szerint három éve kötöttek szerződést a fegyveresek által használt AR-924-es személyhívók gyártására a magyarországi székhelyű BAC Consulting Kft-vel.
A hírügynökség megjegyzi, hogy a tajvani cég nem mutatta be a licencszerződést, amellyel állítása szerint a zuglói bejegyzésű magyar céget megbízta a személyhívók gyártásával.
A libanoni terrorszervezet az elmúlt hónapokban folyamatosan rakéta- és dróntűz alatt tartotta Izrael északi területeit, amely miatt mintegy 100 ezer lakost kellett evakuálni a határvidék településeiről.
A Hezbollah a tagjait ért támadás nyomán Izraelt tette felelőssé, és súlyos megtorlást ígért az elkövetőkkel szemben.