A Liszt Ferenc repülőtér forgalma idén rekordot döntött, Budapestet, csak Róma előzte meg. Év végére a reptér utasforgalma meghaladhatja a 2019-es csúcsévben elért eredményt. Idén a vendégéjszakák átlagos európai növekedését Magyarország 150 százalékkal előzte meg.
„Június-augusztusban országszerte miden korábbinál több, közel hétmillió turista érkezett a magyarországi szálláshelyekre, kilenc százalékkal megfejelve a tavalyi kiemelkedő eredményt. A vendégéjszakák száma pedig három százalékos emelkedéssel, közel 18 millió. Új rekordot állított fel ez a nyári eredmény”
– fogalmazott Nagy Márton. A miniszter úgy véli erős a turisztikai fellendülés, a magyarok belföldön és külföldön is többet költöttek, mint korábban. A legtöbb magyar Horvátországba és Németországba utazott, de élénkült a belföldi turizmus is, és nőtt a külföldi vendégek száma.
„A német turisták dominálnak az ország egészet nézve, de növekszik a keletről érkezők aránya, növekszik a keleti, a török és kínai turisták aránya” – tette hozzá a miniszter. Akik leginkább Budapestet célozzák meg – árulta el Nagy Márton, aki szerint, a fővárosban új szállodákat kell építeni, mert kevés a három-négycsillagos hotel.
Van viszont 15 ezer Airbnb jellegű szálláshely, melyek közül 2700 a VI. kerületben 2026-tól megszűnik. Kérdés, hogy hatna a turizmusra, ha az egész fővárosban leállna a rövidtávú lakáskiadás. Nagy Márton Szentkirályi Alexandra, a Fidesz budapesti elnöke korábbi bejelentésére utalva azt mondta, lesz döntés, de az Airbnb lakhatási és nem turisztikai kérdés.
„A kormány foglalkozik ezzel a kérdéssel, de itt vár az elnökasszony javaslatára, hiszen ő foglalkozik, és ő vetette fel a budapesti Airbnb szabályozást, tehát egyeztetni fogok az elnökasszonnyal és foglalkozni fogunk, ezzel a kérdéssel. Az biztos, hogy el fogunk mozdulni a jelenlegi állapottól” – fogalmazott Nagy Márton.
A Híradónknak nyilatkozó szakértő szerint a budapesti vendégéjszakák harmadát nyújtó Airbnb esetleges teljes tiltása, igenis turisztikai kérdés, amivel a magánszállásadók, a helyi vendéglátás és a kiskereskedelem is sokat veszítene.
„Egy német turista elmegy inkább Prágába vagy Krakkóba, ha ő egy lakásban szeretne lakni és nem egy szállodai szobában. És amúgy a német és francia turisták között felülreprezentáltak azok, akik az Airbnbket jobban szeretik, mint a szállodákat, és gyakorlatilag ők a legtöbbet költő turisták közé tartoznak a KSH adatai szerint” – magyarázta Hanti Gergely, a bnbinfo.hu oldal szerkesztője.
Kerestük a fővárosi Fidesz frakciót, hogy Szentkirályi Alexandra elkészítette-e már az Airbnb szabályozásáról szóló javaslatát, amire a kormány vár, de adásunk kezdetéig nem reagáltak.