Itthon

“Pillanatkép” vagy már trend? – elemzők a Mediánról, Magyar Péterék előretöréséről

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Nehezen elképzelhető, hogy Orbán Viktor “közvetlen pengeváltásra vetemedne egy olyan politikussal, akinek eddig a nevét sem mondta ki soha”. Inkább a kormányfő a választók közvetlen visszahódítására vállalkozik - mondja Novák Zoltán, aki szerint Magyar Péter jóval nagyobb hullámverést okozott a szakpolitika “opálos állóvízében”, mint amilyenre korábban bárki is képes volt. “Pillanatkép” - állítja Kiszelly Zoltán arról, hogy…

Hirdetés

A Medián friss felmérése szerint mindössze 4 százalékpontos a különbség a Fidesz javára a Tisza előtt a népszerűségi versenyben. A Medián közvéleménykutatása azt mutatja: a DK drámai zuhanásban van, a júliusi 9 százalék feletti eredményéhez képest már alig vannak 3 százalék felett, a Mi Hazánk pedig 7-ről 4 százalékra esett vissza az azonos az időszakban.

A Medián ügyvezető igazgatója szerint azt nem lehet tagadni, hogy jellemzően az ellenzéki pártoktól von el szavazókat a Tisza Párt. „Itt egy döbbenetes gravitációs erő megjelenésének vagyunk tanúi” – fogalmazott egyik nyilatkozatában. 

Az időközben megjelent IDEA-kutatás szerint is teljesen új politikai erőviszonyok alakulhatnak ki, az Intézet 5 százalékos különbséget mért a Fidesz javára. 

“Az ellenzékváltók maradtak, a kormányváltók megérkeztek”

A Századvég politikai elemzési igazgatója a Tisza népszerűségének a megugrását a győzteshez húzással magyarázta az ellenzéki oldalon.

Magyar Péter fenn tudta tartani az ellenzékváltó imázsát, és el tudta érni, hogy a kormányváltó imázsa is erősödjön. Ezzel tudjuk megmagyarázni, hogy az ellenzéktől, de főleg a DK-tól kormányváltást remélő szavazók mentek át a Tiszához, legalábbis ezt mutatja a Medián felmérése, hogy a DK visszaesett – mondja Kiszelly Zoltán. 

“Az ellenzékváltók maradtak, a kormányváltók pedig megérkeztek a Tiszához” – indokolta a kérdésünkre az elemző Magyar Péterék Medián “eredményét”. Ezek a szavazók nem a kis pártoktól remélnek kormányváltást, hanem inkább a 30 fölötti Tiszától – magyarázta, hozzátéve: az óbaloldali csalódottakat is nyilván megszólította a Tisza.

Budapest? “Ez egy pillanatkép lehet”

Arra, hogy Hann Endre jelezte, hogy a felmérés részletes adatai a jövő héten jelennek meg a HVG-ben, de már most elmondta, hogy “Budapesten egyértelműen megelőzte a Tisza Párt a Fidesz-KDNP-t”, ők lettek Budapesten a legerősebb párt, Kiszelly Zoltán a kérdésünkre kijelentette: 

Ez “egy pillanatkép” lehet. De az a jellemző az európai fővárosokban, hogy globalista, liberális vezetés van.

Kiszelly Zoltán szerint a Tisza kétségtelenül átrendezte az ellenzéki térfelet, és besöpörte a voksokat a kis ellenzéki pártoktól. “Amit a Fidesz 2002-ben csinált, azt csinálja most Magyar Péter, a Tisza által dominált struktúrába tereli azon az oldalon a kis pártokat. De lényeges különbség, hogy a Fidesz tudta intézményesíteni a szövetséget a keresztény-konzervatív oldal pártjaival, ott neves politikusok, valódi pártok/szervezetek voltak – mondja az elemző. Magyar Péter ugyanakkor egy influenszer, a magyar “Taylor Swift”, aki a médián keresztül mozgatja a pártját – fogalmazott.

 A “pillanatképre” visszatérve Kiszelly Zoltán arra emlékeztetett, hogy Márki-Zay Péter is népszerű volt a színrelépésekor és rajongtak érte, amikor például legyőzte Dobrev Klárát az ellenzéki előválasztáson. De “láttuk a végét“, a 22-es választásokra Márky-Zaynak 9 hónap alatt sikerült elveszíteni a lendületét – emlékeztetett.

A Kormányinfón Gulyás Gergely szavaiból az derült ki: a Fidesz ‘26-os választási győzelmét a Tisza mostani előretörése távolról sem veszélyezteti.

Kiszelly Zoltan ennek kapcsán azt mondta: most Magyar Péteren van a bizonyítási teher. “Nem lehetetlen, de nagyon nehéz” lesz megőriznie a támogatottságát, hogy a tendencia folytatódjon, nyilván próbálja elkerülni a politikai csapdákat a ‘26-os választásokig.

“A dagály minden hajót megemel” – konjunktúra kell

Arra, hogy Orbán Viktor kormánya számára mi a jó politikai, illetve kommunikációs stratégia, amivel a centrális erőtér felborulása után is megőrizheti a Fidesz az elsőségét – a miniszterelnök Kötcsén zárt körben elmondott beszédében nagyarányú béremeléstől beszélt és a családi adókedvezmény megduplázását is megerősítette – Kiszelly Zoltán azzal válaszolt, hogy idézte a miniszterelnököt: a múlt már kevés, a jövőt kell megnyerni. Mint megjegyezte, felnőtt egy új generáció, amelyik az Orbán-kormányok alatt lett felnőtt.

A ‘26-os választási sikerhez mindenekelőtt konjunktúra kell az elemző szerint, azt a mondást idézte ennek illusztrálása, hogy “a dagály minden hajót megemel”. Teljes foglalkoztatottság van, most a fizetéseket kell majd növelni – tette hozzá.

Lejárt Európában a kegyelmi időszak, a brüsszeli túlzott deficit eljárás miatt nem lehet ‘26-ban választási költségvetést csinálni – mutatott rá az elemző, aki szerint gazdasági növekedést kell generálni – a miniszterelnök 3-5 százalékos növekedésről nyilatkozott -, és “ha nagyobb a torta, több területre jut forrás”, “lecsorog“ az emberekhez, a kkv-khoz. Ha kedvező a gazdasági hangulat, jobb az embereknek, csökken a proteszt-hatás, és az EU-s források érkezése is segíthet -vezette le. Kiszelly Zoltán szerint lesz mozgástere a Fidesznek, a kormánynak 2025-ben és ‘26-ban is, a családi adókedvezmény megduplázásának a finanszírozása is nyilván lehetséges lesz, pláne, hogy az ÁFA miatt ennek a harmada visszamegy a költségvetésbe.

Kiszelly: “Nem ciki fideszesnek lenni”

Arra, hogy Magyar Péter újabban is elmondta – egy szolnoki esemény kapcsán, ahol üres fehér székekkel illusztrálta, hogy a Fidesz-rendezvényre nem jöttek el az emberek, mert “ciki fideszesnek lenni” szerinte – azzal reagált: Magyar Péter “célirányosan” fényképez,  “ért a csúsztatáshoz” – állította. 

“Nem ciki fideszesnek lenni” – jelentette ki Kiszelly Zoltán, szerinte ‘22-ben ellenzékinek lenni volt ciki. “Most épp Berlinben ismerik el, Orbán Viktornak igaza van – ami a migrációt illeti. S hiába durrogtatja majd a kommunikációs petárdákat Magyar Péter ‘26-ig, Berlinen túl is kiderülhet majd addig: Orbán Viktornak a háború és béke kérdésében is igaza volt” – mondja a Századvég elemzője.

Novák Zoltán: “Az alternatívanélküliség pillére repedezni látszik”

A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója szerint a Tisza fokozatos erősödése több tényezőre vezethető vissza. Novák Zoltán ezúttal egyet emelt ki: Magyar Péter nem ment szabadságra, és felhasználva a választási sikerből adódó felhajtóerőt, újabb kampányba kezdett, elsősorban az egészségügyre és vonatközlekedésre fókuszálva.

“Ez a két terület gyakorlatilag felkínálta magát, mivel a nyár során komoly működési zavarokat produkáltak. Persze, mindkét ágazat folyamatos ellenzéki össztűz alatt állt az elmúlt másfél évtizedben, de Magyar Péter újradefiniálta a szakpolitikai kritika fogalmát azáltal, hogy nem a megszokott módon pártközleményekben, sajtótájékoztatókon, vagy a tévéstúdiókban fogalmazta meg makrószámokkal és strukturális kritikával megspékelt véleményét, hanem terepre ment, és videókat készített az állapotokról” – vezette le az elemző a kérdésünkre, minek köszönheti a Tisza az előretörését a népszerűségi versenyben.

Novák Zoltán úgy fogalmazott, hogy “tulajdonképpen helyszíni riportokkal rukkolt elő, az infotainment eszközrendszerét felhasználva” Magyar Péter. 

Ezáltal testközelbe hozta, átélhetővé tette az általa középpontba helyezett problémákat, jóval nagyobb hullámverést okozva ezzel a szakpolitika opálos állóvízében, mint amilyenre korábban bárki is képes volt – utalt a kórházi hőmérőzésre, a vonatozásra. 

A kérdésünkre, hogy a Fidesz ‘26-os választási esélyeit veszélyezteti-e Magyar Péterék népszerűségének a Medián és az IDEA által is jelzett mostani megugrása, Novák Zoltán azt vezette le: Magyarországon domináns pártrendszer alakult ki, és a Fidesz hatalmának egyik fontos pillére az alternatívanélküliség. Azáltal, hogy a Tisza ilyen mértékben felzárkózott a kormánypártra, ez a pillér repedezni látszik – jelentette ki. De ahhoz, hogy a Tisza valódi intézményes kihívást intézzen a kormányzópárt felé, még jónéhány lépcsőfok hátra van – többek között – a pártépítés terén – hívta fel a figyelmet.

Nem dőlt el a Fidesz berkeiben, mi az ellenstratégia?

Mi a jó politikai, kommunikációs stratégia, amivel a centrális erőtér felborulása esetén is megőrizheti a Fidesz elsőségét? – kérdeztük az elemzőt.

“Jelenleg az látszik, hogy a Fidesz berkeiben még nem dőlt el, hogy mi lehet a célravezető ellenstratégia. Első körben úgy gondolták, hogy nem szabad Magyar Pétert felemelni, ezért a vele való küzdelmet a párt harmadik/negyedik vonalának delegálták” – kezdte az értékelését az elemző. De mint mondta, Kötcsén vált nyilvánvalóvá, hogy ebben fordulat állt be, és a miniszterelnök kész ringbe szállni a mindennapi küzdelmek terepén – mondja Novák Zoltán, aki szerint Orbán Viktor mondataiból az is felsejlett, hogy az influenszer-politizálás terén Szijjártó Pétert tartja a legütőképesebb szereplőnek.

A munkatársunkhoz kiszivárgott információk szerint a miniszterelnök határozottan dicsérte Szijjártó Pétert, Orbán Viktor szavaiból a forrásaink számára az derült ki: a miniszter nem csak sokat dolgozik, de “15 másodperces videóban” is meggyőző tud lenni online és a közösségi térben.

Novák Zoltán úgy értékelt: “mindenesetre ezen a ponton nehezen elképzelhető, hogy a miniszterelnök közvetlen pengeváltásra vetemedne egy olyan politikussal, akinek eddig a nevét sem mondta ki soha”.

Inkább az a szereposztás valószínűbb, hogy Orbán a választók közvetlen visszahódítására vállalkozik, és például Szijjártó Péter “lesz az ütőember” – hozott végül egy példát a Méltányosság elemzője.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek