A miniszterelnök szerint az elmúlt hét legizgalmasabb eseménye, hogy az Európai Központi Bank volt elnöke és Olaszország volt miniszterelnöke, Mario Draghi elkészített egy nagyszabású tanulmányt, amelyben az európai gazdaság helyzetét és vázoljon megoldási javaslatokat. Orbán Viktor úgy látja: Draghi jelentéséből kiderül, hogy nagy baj van, versenyképesség-vesztés, hanyatlás következett be Európában. Az Egyesült Államok és Kína is elhúz mellettünk, most először a nyugati vezető hatalom nem a Nyugaton belülről, hanem kívülről kap kihívót – tette hozzá a miniszterelnök.
A Draghi-jelentés és Európa
Erre a helyzetre – mondja Orbán Viktor – kétféleképpen lehet reagálni: beszállunk a versenybe vagy diszkvalifikáljuk az ellenfelet. Az uniós az utóbbi, a blokkosodás felé hajlik, de ez Magyarország számára ez tragédia lenne, ahogy a szocializmusban is az volt, mert a perifériára szorulunk. A kormány álláspontja szerint Magyarországnak versenyeznie kell, az a jó, ha a világgazdaság egységes. Ezt mondja a Draghi-jelentés is, amit a magyar kormány üdvözöl.
Orbán Viktor sajnálja, hogy a jelentésről nincs több szó, ez a magyar és az európai közélet intellektuális zsugorodását jelzi szerinte.
A semlegesség kimaradt az elmúlt évtizedek közbeszédéből, de gazdasági értelemben újra napirendre kell venni – tette hozzá a miniszterelnök.
Szövetségeseket kell gyűjteni, a spanyol miniszterelnök Kínában járt, és elmondta, elhibázott a Bizottság politikája ezen a téren – mondta Orbán Viktor a műsorvezető kérdésére, miszerint a “politikai szemüveget” hogy lehet kikerülni, azok után, hogy a kínai elektronikus autógyártást védővámokkal/büntetővámokkal sújtsa a Bizottság.
A miniszterelnök úgy fogalmazott: a nagy elektromos autógyártók, de nagyon sok európai jelentős szereplő van a gazdaságban és a politikában is, akik úgy gondolkodnak, mint mi. Velük kell “súlyt” alkotni – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: sok tárgyalást folytatott július elején és az európai autógyártók, gazdasági szereplők által elmondottakból is az derült ki: nem kell őket megvédeni, nincs szükségük erre, ők is ellenzik a büntetővámokat.
A SPAR-ról is megszólalt
“Ezek rossz gondolatok”, az Európai Bizottság tévedései” – mondta az árstopról szóló Európai Bíróság ítélet kapcsán, hangsúlyozva: hazánkat pár napja elítélték azért mert az embereket védték az árstoppal a multikkal szemben.
Komoly béremeléssel számol
Orbán Viktor arról is beszélt: élénk eszmecsere zajlik a gazdaság lehetőségeiről.
“Ha a tényeket nézzük, akkor a gazdaság egy nehéz időszakon túl van, és egy fellendülés kapujában van” – jelentette ki, hozzátéve: a növekedés, az infláció, a beruházások esetében az uniós átlag közelében vagyunk.
A fogyasztás esetén 4 százalékos bővülés látható. A turisztika esetében rekordot döntenek a számok. Ezek mind olyan számok, amelyek bizakodásra adnak okot – mondta a miniszterelnök. A Bizottság szerint a harmadik legnagyobb lehet a magyar növekedés 2025-ben az unióban.
Egy dolog keresztül tudja húzni a számításokat, a háború” – mondta, kijelentve: komoly béremeléssel számol.
Fordulat Németországban?
Orbán Viktor szerint a világ normális gondolkodású része mindig is békepárti volt, ha a nyugati országokat nem számoljuk. A magyar békemisszió célja az volt, hogy Európa vezetői is kezdjenek el a békéről gondolkodni. Másszunk ki a lövészárokból és vegyük észre, hogy ez nem a mi háborúnk – mondta a miniszterelnök, aki szerint a békemisszió elérte a célját, mert óriási vitát indított el Európában és egyre több országról derül ki, hogy csatlakozni akar a béketáborhoz. Erre példaként Olaf Scholz békekezdeményezését hozta fel a magyar miniszterelnök. Orbán Viktor azt is bejelentette, hogy a békemisszió újabb lépésekkel folytatódik a következő időszakban.
Orbán Viktor szerint Magyarország a migránsinvázió kezdete óta azt az álláspontot képviseli, hogy meg kell védeni a határokat. Aki nem így tett, az bevándorlóország lett – vélekedett a miniszterelnök, hozzátéve: Magyarország a magyaroké.
„Fizetni fognak”
A határvédelem negatív szó lett az elmúlt években, de „Németországban felébredtek”, mert világos lett a számukra a bűnözés, terrorizmus, munkanélküliség és bevándorlás közötti összefüggés. Most oda kell eljutni, hogy ne büntessék meg azokat, akik megvédik a határokat. Például ki kell fizetni a magyaroknak azt a nagyon jelentős összeget, amibe a határvédelem eddig került. Ezt nem engedjük el, fizetni fognak – mondta a miniszterelnök.
Minden elismerésem a német kancelláré, de nem magától jutott erre a felismerésre, hanem azért, mert migránsok megkéseltek néhány békés választópolgár. Népi nyomásra változtatta meg a kancellár az álláspontját – mondta a miniszterelnök. Az okoskodó tojásfejűek helyett az emberek szenvedik el a bevándorlás következményeit, ezért – ahogy Magyarországon – nekik kell dönteniük a kérdésről – tette hozzá Orbán Viktor.