Itthon

Orbán Viktor: “A helyzet sürgető”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

A Draghi-jelentés diagnózis részével egyetértettek a luxemburgi miniszterelnökkel: “az európai versenyképesség súlyos hanyatláson megy keresztül” - közölte Orbán Viktor a Karmelitában tartott sajtótájékoztatón, miután a magyar EU-elnökség prioritásairól és nemzetközi kérdésekről egyeztettek Luc Friedennel. 

Hirdetés

Orbán Viktor a sajtónyilatkozatában hangsúlyozta: 100 éve vette fel Magyarország a diplomáciai kapcsolatokat Luxemburggal.

A miniszterelnök beszámolt arról, hogy – az általa Budapestre meghívott – Luc Frieden luxemburgi miniszterelnökkel áttekintették az Európai Unió helyzetét és megvitatták a Draghi-jelentést, az ahhoz kapcsolódó gazdasági aspektusokat, különös tekintettel “az unió versenyképességi állapotára”.

Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a Draghi-jelentés elemző részével egyetértettek: “magunk is úgy látjuk, hogy az európai versenyképesség súlyos hanyatláson megy keresztül. A helyzet sürgető”. 

A miniszterelnök a sajtónyilatkozatában azt is hangsúlyozta, hogy ha bizonyos döntéseket nem hoznak meg sürgősen, akkor az EU versenyképessége Kínával és az USA-val összevetésben “megállíthatatlanul hanyatlani fog”. Magyarország és Luxemburg is az EU versenyképességének a megerősítésében érdekelt – állapította meg, hozzátéve: bemutatták a magyar tervet is.

Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az EKB volt elnökét Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnökeként tavaly kérte fel, hogy készítsen jelentést. A miniszterelnök a mai sajtónyilatkozatában arra nem tért ki, de a jelentésnek van egy olyan része is, amelyik az EU-ban a döntéshozatalnál szűkítené a tagállamok vétójogát, a fontos új szabályozásokról szóló döntéseknél Draghi a gyorsaságot emelte ki az uniós versenyképesség javítása miatt, ezért kellene szerinte ilyenkor inkább az áttérés a többségi döntéshozatalra. A magyar kormány tetszését az ilyen felvetések nem nyerték el eddig sem.

A magyar EU-elnökség versenyképességi paktum-javaslata mögött – amit novemberben mutatnak be – megvan a luxemburgi egyetértés – közölte a kormányfő, kérve Luc Friedent, hogy támogassa majd azt. 

Egyetértés a Nyugat-Balkánról is

Abban is egyetértettek, hogy az EU-nak egy új dinamikára is szüksége lenne, itt érintették a nyugat-balkáni bővítést, ebben a kérdésben is egyetértettek.

Nagy Afrika-tervre van szükség

A versenyképesség és a migráció kapcsán arról is szó volt a megbeszélésükön, hogy  Magyarország régóta sürgeti, hogy az EU-nak legyen egy “nagy Afrika-terve”, ellenkező esetben Afrikából csak bajok jönnek, pedig – a kontinens kulcsállamainak a megerősítésével – jöhetne gazdasági előny is onnan – hangoztatta a miniszterelnök.

Régóta sürgetik ezt, de nem sok sikerrel – tette hozzá. Az egyedi próbálkozások mellett szükség van egy nagy átfogó Affika tervre – ebben is egyetértettek a találkozón. Bilaterális alapon nyugvó, “egy-két Afrikai országot megsegítő komoly politikát hajt végre Magyarország”, mi nem vártunk az EU-ra – mondta Orbán Viktor. 

A történeti kérdésekről is konzultáltak

Végül a miniszterelnök arra is kitért – “azt kapta a találkozótól” -, hogy Luc Frieden “nem zárkózott el történelmi kérdések megvitatásától sem”. “Érdekes volt megtapasztalni azt, hogy egy Luxemburg erejű, pozíciójú országból hogyan látták a XX. és a XXI. századot” – hangoztatta Orbán Viktor, kiemelve, hogy ez sok tanulságot hozott a számára, és a két ország közötti élénk politikai és szellemi kapcsolatok előnyére válnak mindkét országnak – mondta végül a találkozóról.

Cikkünk frissül … 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek