Valószínűleg megszökött az a sarkantyús teknős, amire egy családi ház udvarán bukkantak – derül ki a Bükki Nemzeti Park Facebook-oldaláról. A 9 kilós állat végül a Bükki Nemzeti Park igazgatóságához került.
Az állat egyébként csak speciális engedéllyel tartható, nevelése megfelelő szaktudást, felelősséget és bánásmódot igényel. Állatorvos is megvizsgálta a szökött teknőst, és mivel nem talált benne mikrochipet, az állatot minden bizonnyal illegálisan tartották.
A sarkantyús teknős eredeti élőhelye Északkelet-Afrika kopár, félsivatagos vidékei, de kedveli a száraz szavannákat is. Afrika legnagyobb szárazföldi teknősfaja. Páncélhossza akár 83 cm is lehet, súlya pedig 36-105 kg közötti. Kiválóan ás. Amikor az időjárás túl meleg vagy túl hideg lesz, a maga ásta odújába húzódik vissza. Az odú 4 méter mély és 15 méter hosszú is lehet. Többnyire több üreget is használ, amit megoszt fajtársaival és más állatfajokkal is. Kizárólag növényekkel táplálkozik. Elsősorban szukkulens növényeket fogyaszt, így a táplálkozás során nagy mennyiségű vizet is fel tud venni, de más lágyszárúakat is megeszi.
A most talált példány később valószínűleg egy állatkerthez kerül majd.
Az állatok, növények és a belőlük készült különféle termékek nemzetközi kereskedelme, napjainkra olyan méreteket öltött, hogy éves világpiaci forgalma eléri a 160 milliárd amerikai dollárt és évente több százmillió egyedet érint. A gyakran hamis ígéretekkel gerjesztett vásárlói igények hatására a „kínálatban” újabb, egyre különlegesebb, ritkább fajok jelennek meg. Az igények kielégítésére az állatokat és növényeket a természetes élőhelyükről gyűjtik be, egyre több fajt sodorva ezzel a kihalás szélére