Itthon

Kötcse: Orbán Viktor zárt körben erről beszélt

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

A belpolitikai tér megváltozik, a "jövők versenyét" kell megnyerni a ‘26-os győzelemhez, és "harcosokra" van szükség – az atv.hu információi szerint erről is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Kötcsei pikniken. Forrásaink szerint arról is beszélt, a békeköltségvetés megvan a fiókban, '25-ben képesnek kell lenni a 3,5 százalékos gazdasági növekedésre, ehhez pedig nagyarányú béremelésre van szükség. 

Hirdetés

Arról már beszámoltunk, hogy Orbán Viktor szombaton Kötcsén – amikor az érkezése után váratlanul megállt a sajtó gyűrűjében – az újságíróknak Magyar Péterről, a békemissziójáról, Lázár Jánosról, az egészségügyről, Takács Peterről és Matolcsyról is nyilatkozott. A Tisza 30 százalékos júniusi eredménye kapcsán azt mondta, hogy “volt egy választás, kaptak egy elég jelentős bizalmat, sok sikert kívánok!”. „Egy volt  kórházigazgató az egészségügyi államtitkár, őt akarják kioktatni hőmérőzésből? Viccelnek?” – kérdezett vissza, amikor az egészségügy helyzetét válaszolta meg. Lázár Jánost pedig a leghatékonyabb miniszterének nevezte, a “szenzációs” országbérlet miatt is. Matolcsy György kritikái kapcsán viszont általánosságban fogalmazva azt jelentette ki, ne legyen vita a kormányzat és a jegybank között, az nem jó. Nyilvánosan az újságíróknak a békemissziójáról azt mondta: a békemisszió folyamatos, ezen dolgozott nyáron is, és utalt arra, hogy szeptemberben lesz egy “látványos” megjelenése is ennek, de semmilyen konkrétumot nem árult el.

Zárt körben kihívásokról

Orbán Viktor zárt körben – az ott jelenlévő forrásaink szerint – a felkészülésről beszélt az előttük álló politikai szezonra, ez lényegében folytatása volt a tusnádfürdői júliusi előadásának.

“Világrendszerváltás” jön  

A “világrendszerváltás” kifejezést használva azt mondta, hogy egy minden kontextusában változó világban kell helyt állnunk úgy, hogy az elmúlt 500 év “nem a mi időszakunk volt”. A miniszterelnök értékelése szerint a Keletnek behozhatatlan előnyei vannak, ezen a ponton a demográfiai, a tőke és a technológiai tényezőkre hívta fel a figyelmet. Unipoláris világrend helyett multipolárissal kell számolni szerinte, ennek a vesztese Amerika lehet, ahol épp választás lesz november 5-én. Forrásaink szerint olyan ellenpontozással illusztrálta ezt, hogy demokraták meg akarják védeni az unipoláris világrendet, esetükben “marad a demokráciaexport”,  míg a republikánusok elfogadják a multipoláris világrendet, ezáltal megszűnne a demokráciaexport. 

Egy nyíltan nacionalista korszak jöhetne a világban és mindenkivel üzleti megállapodásokat lehetne  kötni, több résztvevő szerint így lehet összefoglalni, amit a miniszterelnök levezetett, aki változatlanul Trumpnak “szorít” az amerikai választáson. 

Magyarországról: 2010-ben egy rendszer megalapítása történt

Orbán Viktor kormányzása második nagy szakaszának kezdetét Kötcsén úgy értékelte: 2010-ben több mint kormányváltás volt. Forrásaink szerint a 2010-ben kezdődő kormányzását úgy definiálta: egy rendszer megalapítása történt, amelynek a fundamentuma egy megállapodás volt, hogy minden magyarnak, aki tud és akar dolgozni, biztos megélhetése lesz Magyarországon, itt az egymillió új munkahely megteremtését hangsúlyosan említette, de az IMF hazaküldését és a családközpontú gazdaság kialakítását is.

Recept a következő választás megnyeréséhez: a józan ész talaján…

A receptet a következő, a 2026-os  választás megnyeréséhez a miniszterelnök – forrásaink szerint – több pontban határozta meg: ezek közt sorolta az alkalmazkodni tudást az aktuális világgazdasághoz, az életszínvonal javulását és a jövőkép kapcsán a reményt. 

A politikai ellenfeleket látva is a józan ész talaján kell állni – figyelmeztetett a miniszterelnök és külön hangsúlyozta, hogy az “életelvekben” a  többség mellett kell állni. 

Itt nyilván a “gender”, a “war”, a “family”, a “migration” a kulcsszavak. Azaz, Orbán Viktor azt a mottót erősítette meg forrásaink szerint Kötcsén is, amit a lehető legelőtétezettebben képvisel, akkor is, ha ezzel Brüsszelben konfliktust generál: “no migration, no war, no gender”.

Semleges gazdaságpolitika

A miniszterelnök levezette azt is, hogy 2026-ig nem fog változni a covid okozta fölfordult gazdaságpolitikai helyzet, de ehhez alkalmazkodni kell, új gazdaságpolitika kell. Orbán Viktor zárt körben is a semleges gazdaságpolitikát nevezte a legfontosabbnak, szerinte nem szabad semelyik blokk mögé csatlakozni, minden irányba kell nyitni, utalt a konnektivitásra, a magyar gazdaság szemüvegén keresztül kell nézni mindent. A finanszírozási semlegességnél pedig Katart, Pekinget, Tokiót említette. 

A technológiai semlegességet is megemlítette és az derült ki a szavaiból: 2032-re energiafüggetlenek lehetünk, s mindez az EU és a NATO tagsággal összeilleszthető.

Forrásaink szerint semmilyen EU-ellenesség nem hangzott el a beszédben, azt azonban az orosz-ukrán háború kapcsán a miniszterelnök nyomatékosította: a katonai blokkok közötti konfliktusból ki kell maradni. 

A zárt ülésen is elmondta Orbán Viktor, amit nyilvánosan az újságíróknak is az uniós források kapcsán, hogy 12,5 milliárd euró várakozik, ez 2026 végéig elérhető.

Új egyezség kell az emberekkel

A résztvevők elmondása szerint a miniszterelnök arról is beszélt, hogy új egyezség kell az emberekkel, ez a gazdasági semlegesség mögött teremhető meg. Az emberekben van bizonytalanság a jövővel kapcsolatban, kell egy cselekvési terv, a “békeköltségvetés” megvan a fiókban – nyugtatta meg a hallgatóságát a miniszterelnök, kijelentve: 2025-ben képesnek kell lenni a 3,5 százalékos gazdasági növekedésre. Ehhez nagyarányú béremelés kell, folytatódik a pedagógus béremelés is. Ezen túl meg kell kétszerezni a gyerekek után járó családi adókedvezményt – erősítette meg ezúttal is a miniszterelnök, de a kkv-program elindítását is hangsúlyozta. A miniszterelnök szerint

Matolcsy György jegybankelnök mandátumának jövő tavaszi, márciusi lejárta után összehangolt gazdaságirányításra és programra van szükség.

A belpolitikai tér megváltozásáról: a jövők versenyét kell megnyerni

Magyar Péter és a Tisza Párt nevét a miniszterelnök egyetlen egyszer sem említette, de beszélt a belpolitikai tér megváltozásáról. Eddig szerinte azért volt könnyebb, mert azt lehetett mondani, hogy “van a múlt és vagyunk mi és a múlt ne térjen vissza”. 2026-ra viszont már az lesz a kérdés: ki milyen jövőt ígér? Szerinte a vita a két lehetséges jövőkép között zajlik majd, “a jövők versenyét kell megnyerni” – fogalmazott a miniszterelnök forrásaink szerint.

A viták természetéről: aki nem véres, az nem harcolt

A “politikáról való beszédről” a miniszterelnök azt mondta: a szakértők korszaka a politikában lejárt, “a politikus harcos”, és “aki nem véres az nem harcolt”. Ezzel együtt meg kell nyerni a szakpolitikai, az egészségügyi és az oktatási vitákat is. 

Többen is megerősítették, hogy Orbán Viktor a miniszterek közül határozottan megdicsérte Szijjártó Pétert, aki sokat dolgozik, de “15 másodperces videóban” is meggyőző tud lenni online és a közösségi térben. 

A miniszterelnök forrásaink szerint arra figyelmeztetett, hogy 2026-ban a parlamenti választásokon a győzelem csak közös győzelem lehet. 

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek