Az elterjedt hírekkel ellentétben nem a tigrisszúnyogok nagy száma miatt rendeltek el korlátozásokat a véradással kapcsolatban. Elterjedt, hogy ezek a rovarok terjesztik a nyugat-nílusi láz nevű betegséget okozó vírust, de ez így nem valós. A betegségre gyanús területekről hazai, de nemzetközi szakemberek figyelmeztetik a véradás szervezőit.
Nagy Sándor az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese kifejtette:
Ha azon a területen gyűjtünk vért, akkor automatikusan elvégezzük nyugat-nílusi láz kimutatására alkalmas PCR vizsgálatot. Tehát nyugat-nilusi láz ellen vizsgálattal védekezünk, az egyebek mellett, amik elméletileg még előfordulhatnak, de bizonyítva nincsenek, ott pedig kizárással védekezünk.
A biológus kutató szerint a hazai dalos szúnyog alkalmas a betegség terjesztésére. Csiba Rebeka biológus-kutató szerint, ez a rovar az elsődleges vektora ennek a vírusnak. Ő az, aki madarakról és emberekről is szívesen táplálkozik. Éppen ezért sokkal könnyebben adja át a madarakról az emberekre a vírust. Ellenben az inváziós ázsiai tigrisszúnyog, sokkal inkább az ember közelségét kedveli, a közvetlen környezetét, nem igazán táplálkozik madárról, ha az ember elérhető számára, szinte kizárólag csak az embert választja és emberről az emberre nem tudja átadni a vírust.
A pécsi egyetem biológus professzora azt mondta, hogy a tigrisszúnyog már annyira elszaporodott Magyarországon, hogy már az itt őshonos fajtáknál is nagyobb számban van jelen. Az eredetileg Kelet-Ázsiában őshonos faj megkedvelte az itteni klímát.
Egy alattomos kis jószág, apró termetű és rendkívül tolakodó. Egész nap zaklatja az embert, azt kell, hogy mondja, hogy a testhez simuló vékony ruha sem véd meg ellene
– fogalmazott Majer József, a Pécsi Tudományegyetem biológus professzora. A professzor szerint gumiabroncs szállítmányokkal hordták szét ezeket a szúnyogokat a világban. Egy olyan ellenálló fajról van szó, amelyiknek a lárvái a mínusz tíz fokot is kibírják.