Úgy gondoljuk, hogy 2021-től Magyarország gazdaságpolitikai úttévesztésben van… – így sürgetett teljes gazdaságpolitikai fordulatot a Közgazdász Vándorgyűlésen a héten Matolcsy György. A jegybankelnök szerint nemcsak a 2021 előtti eredmények, de a vágyott célok elérése is veszélybe került.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a Mandinernek adott interjúban reagált a kritikákra. Mint nyilatkozta, Matolcsynak személyes jellegű problémája van a gazdaságirányításért felelős miniszterrel. A miniszterelnök politikai igazgatója hozzátette: az ellentét feloldhatatlannak látszik, de az március 3-án, a jegybankelnök mandátumának végével megszűnik. Majd hozzátette: addig már guggolva is kibírjuk.
Matolcsy Györggyel ellentétben Varga Mihály pénzügyminiszter sokkal derűlátóbb. Élénkülő fogyasztást, a beruházások fellendülését, az állami kiadások csökkentését és a fiskális egyensúly javítását vizionálja. A pénzügyminiszter az óvatos optimizmus vezeti, már a 2025-ös kilátások terén is.
„Brüsszeli bizottság, IMF és így tovább OECD jelentései, hitelminősítők elemzései azt vetítik előre, hogy egy 3 – 3,5 százalékos növekedés a magyar gazdaságnak kinéz. Nem mi mondjuk, ennél szeretnénk egy picit optimistábbak lenni, de maradjunk ennél a forgatókönyvnél, 3,5 százaléknál sem leszünk elkeseredve”
– fogalmazott Varga.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója szerint a jelenlegi tendenciák nem azt mutatják, hogy ebbe az irányba tartana a hazai gazdaság. Sőt, Magyarországon az egyik legmagasabb a költségvetési hiány, nem véletlen, hogy a kabinet a kiadásait is csökkenteni tervezi.
Ehhez azt kell tudni, hogy mire költ az állam, erre van statisztika is, és ebből az bontakozik ki, hogy az állam egyrészt magára költ nagyon sokat, a saját működésére, európai összehasonlításban messze többet, mint más ország. Itt lehetne például, ha a kormány nem mindig új irodákba akarna költözni, hanem azokban maradna, ahol volt, sőt igyekezne a kiadásokat csökkenteni
– érvelt Palócz Éva.
Közben a Bloomberg úgy értesült, hogy a kormány ismételten költekezésbe kezdhet, akár már az év végétől. A kabinet ezzel biztosítaná be a 2026-os választási győzelmet. A cikk szerint ennek mintája nem fog nagyban eltérni a 2022-es évtől, akkor a gyermekesek kapták vissza az SZJA-t.
Varga Mihály is reagált az írásra, szerinte az „ötcsillagos fakenews”. Bár, a közgazdász vándorgyűlésen viszont a tárcavezető is elismerte, hogy lesznek kedvezmények és azoknak hatása lesz a 2025-ös büdzsére.
Büttl Ferenc közgazdász azt mondta: a ’25-ös költségvetési tervet ugyan még nem lehet ismerni, a jelenlegi helyzetből kiindulva viszont nagy kérdés, honnan lehetne erre fedezet. „A bevételi oldalon további források megtalálása, különadók bevezetése, emelés, vagy pedig, ha a hiány a tervezettnél nagyobb lesz, ami könnyen előfordulhat, hiszen az említett kiadásokra nem biztos, hogy lesz a bevételi oldalon fedezet, akkor pedig az adósság növelése az, ami egy finanszírozási lehetőség” – tette hozzá.
Varga Mihály mégis úgy látja: a következő másfél év derűre ad okot.