Itthon

Tízmilliárdokat költ az állam meddőségi kezelésekre, mégsem születik több gyerek

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Kaáli-Nagy Géza professzor az ATV Startban osztotta meg véleményét a lombikbébi-program jelenlegi helyzetéről és az államosítás után felmerült problémákról. Az apropót a drasztikusan csökkenő születésszám és a lombikbébi-rendszerrel kapcsolatos levele adta, amelyben a professzor súlyos kritikákat fogalmazott meg.

Hirdetés

A professzor elmondta, hogy levelet írt Rétvári Bence államtitkárnak, amelyben részletezte a rendszer hibáit, de semmilyen választ nem kapott, sem hivatalos, sem informális formában. Elmondása szerint a kormány is felismerte a problémákat, azonban nem hoztak meg olyan intézkedéseket, amelyeket ő és szakértőtársai javasoltak. Kaáli-Nagy szerint a lombikintézetek államosítása előtt a rendszer jobban működött, most azonban, öt évvel később és ötvenmilliárd forint ráfordítása ellenére is alulmaradnak a korábbi eredményekkel szemben.

Kaáli-Nagy Géza hangsúlyozta, hogy a problémák egyik fő oka az, hogy nincs elegendő orvos és megfelelő kapacitás. „Orvosokat kell felvenni, intézeteket kell kinyitni, biológusokat kell képezni” – mondta, hozzátéve, hogy a jelenlegi intézmények nincsenek felkészülve a megnövekedett betegszámra. Kaáli-Nagy megjegyezte, hogy noha az állam több pénzt költ a rendszerre, mint korábban, ez nem jár együtt hatékonyabb működéssel.

A professzor szerint a helyzetet súlyosbítja a bürokratikus hozzáállás és a monopólium kialakulása. „Amikor monopolhelyzet alakul ki, annak a vesztesei végeredményben a betegek lesznek” – figyelmeztetett, rámutatva, hogy az intézményekben dolgozók gyakran nem törődnek megfelelően a páciensekkel. Korábbi levelében példaként említette, hogy a recepciósok gorombák, nem adnak időpontot, és nem veszik emberszámba a hosszú időn át küzdő párokat.

Arra is kitért, hogy a közbeszerzések torzítják a rendszer működését. Példaként hozta fel, hogy korábban egy üveg táptalajt 100 dollárért vettek meg, de az államosítás után ennek többszöröséért szerzik be. „Nincs tulajdonosi szemlélet az intézetekben” – mondta, utalva arra, hogy nincs megfelelő tárgyalási készség és szakértelem a beszerzések során.

Az interjúban Kaáli-Nagy arról is beszélt, hogy a meddőség ma már „népbetegség”, és a helyzet csak romlik a környezeti ártalmak, stressz és egyéb tényezők hatására. A professzor elmondása szerint a lombikbébi-program kapacitásának növelése, új intézmények létrehozása és több szakember képzése nélkül nem lehet megoldani a problémákat. „Ha nem lesz valódi kapacitásbővítés, új intézetek, új orvosok, új biológusok, ez nem fogja megoldani” – fogalmazott.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek