A magyar EU-elnökség keretében tartott megbeszélésről a közigazgatási és területfejlesztési miniszter kiemelte: azt járták körül kollégáival, milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy a belső erőforrások mozgósításával lassítsák az EU-ban kialakuló demográfiai hanyatlást – írja az MTI.
„A kohéziós politika egyike a magyar európai uniós elnökség prioritásainak. Európa hanyatló demográfiai pozícióban van, a természetes születésszám szinte minden tagállamban csökken, ami óriási problémát jelent, elsősorban a kevésbé fejlett térségek elnéptelenedése miatt” – hangsúlyozta Navracsics Tibor.
Szólt arról, hogy az elöregedés minden EU-társadalomra igaz, egyre nagyobb arányt foglalnak el azok a korcsoportok, amelyek gondoskodásra szorulnak, és szűkül azok aránya, akik elő tudják állítani a gondoskodáshoz szükséges anyagi támogatást. Külön problémát jelent a közép-, délkelet-európai, valamint a déli államokban az agyelszívás jelensége is, és Magyarország is kénytelen szembenézni azzal a tendenciával, hogy a fiatal képzett munkaerő az EU legfejlettebb területeire, az északnyugati és a nyugati tagállamokba megy.
„Megvitattuk, hogy a kohéziós politika a jövőben miként tud hozzájárulni ahhoz, hogy az elnéptelenedő térségekből a kivándorlás megálljon, és újra élet költözzön ezekbe a városokba és régiókba, és mit kell tennünk a gyermekvállalási kedv erősödése érdekében. Célzott infrastrukturális fejlesztések, szociális juttatások, az egészségügy, az oktatáspolitika beruházásai is szóba jöhetnek, ezek életképessé és élénkké teszik ezeket a régiókat” – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
Mint mondta, elképzeléseik szerint már az Európai Tanács november végi brüsszeli ülésén körbejárják a versenyképesség és a kohéziós politika összefüggéseit, és egy tanácsi következtetéssel rögzítik a jövő teendőit.
A miniszter kitért arra, hogy a tagállamok között az EU intézményeiben az elkövetkező többéves pénzügyi kerettervet előkészítő vita a kohéziós politika rövid és hosszú távú célkitűzéseire, pénzügyi kereteire és menetrendjére is vonatkozik.
Utalt arra, hogy két olyan uniós dokumentum jelent meg az év első felében, amely alapvető fontosságú a kohéziós politika szempontjából. Hozzáfűzte, hogy az Európai Bizottság kilencedik kohéziós jelentése a kohéziós politikát az elmúlt három évben jellemző fejlődési trendekről számol be, a másik pedig Enrico Letta volt olasz miniszterelnök jelentése a belső piac versenyképességéről.
„Várhatóan a jövő hét elején kerül nyilvánosságra egy harmadik dokumentum, amelyet egy másik volt olasz kormányfő, Mario Draghi készít az Európai Bizottság felkérésére. Ez a versenyképesség és a jövő kérdéseit járja körül, és reményeink szerint a kohéziós politika meghatározó szerepet fog játszani benne” – szögezte le Navracsics Tibor.