A vizsgálat a TÁMOP-2.4.3.D-3-13/1-2013-0001 azonosítószámú, közel 5 milliárd forint értékű „Foglalkoztatási Szövetkezet – Híd a munka világába” projektet érintette, amelynek kedvezményezettje az ORÖ volt. A program célja a hátrányos helyzetű csoportok foglalkoztatási esélyeinek növelése lett volna egy foglalkoztatási szövetkezet létrehozásával, azonban a projekt nem érte el a célját.
Korábban, 2015-ben költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozás indult az ügyben, amelyet 2022 végén eredménytelenül zártak le. Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgálatot folytatott, és jelentős hiányosságokat tárt fel, amelyek miatt igazságügyi ajánlást tett. Az EMMI 2016-ban felmondta a támogatási szerződést, és 1,6 milliárd forint visszafizetésére kötelezte az ORÖ-t. Az önkormányzat később kormányzati döntéssel 1,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott, így csak 300 millió forintot kellett visszafizetnie.
A Hatóság jelentése szerint a projekt sikertelensége részben az ORÖ hibáira vezethető vissza. A foglalkoztatási szövetkezethez szükséges infrastruktúra nem épült ki, a szakmai munka minősége megkérdőjelezhető volt, és a szakképzések sem valósultak meg. A Hatóság arra is rámutatott, hogy kérdéses, az ORÖ valóban a projektre akarta-e fordítani a kapott támogatást, vagy egyáltalán szándékában állt-e a projekt megvalósítása.
Az ORÖ mellett az EMMI, mint irányító hatóság felelőssége is felmerült. Az EMMI-nek már a támogatás odaítélésekor észlelnie kellett volna, hogy az ORÖ nem rendelkezik elegendő kapacitással a projekt megvalósítására. A támogatási szerződés megkötése után az EMMI nem kezelte megfelelően a felmerült kockázatokat és szabálytalanságokat. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által korábban megfogalmazott hibákat sem vette figyelembe az irányító hatóság.
A Hatóság jelentése 13 pontban foglalta össze a projekt hibáit és mulasztásait. Ezek között szerepelt, hogy az ORÖ nem rendelkezett elegendő pénzügyi forrással a projekt megvalósításához, és a toborzási eljárásai nem voltak hatékonyak. A projekt fenntartása nem volt biztosított, és a szakképzések elmaradása miatt a foglalkoztatási szövetkezet működése is csak részben valósult meg.
A jelentés arra is rámutatott, hogy az EMMI többször megpróbálta megmenteni a projektet, de az ORÖ nem tudta teljesíteni a csökkentett műszaki tartalmat sem. Az EMMI által alkalmazott visszakövetelési eljárások nem voltak arányosak, mivel a visszakövetelt összeg nagy részét a magyar kormány végül speciális támogatással fedezte.
A Hatóság ajánlásokat fogalmazott meg a hasonló helyzetek elkerülése érdekében. A jövőben az irányító hatóságnak minden esetben szabálytalansági eljárást kell indítania, és fel kell függesztenie a kifizetéseket, ha nyomozás indul egy projekttel kapcsolatban. Emellett fokozott helyszíni ellenőrzéseket kell végezni, ha a projekt likviditása vagy fenntartása kockázatosnak bizonyul.