A Závecz Research Intézet legfrissebb kutatása szerint a magyarországi politikai pártok támogatottságában továbbra is a Fidesz vezeti a rangsort. A nyár végén a teljes népesség körében a kormánypárt 26 százalékos támogatottsággal rendelkezik, miközben az idén tavasszal alakult Tisza Párt a második helyen áll 20 százalékkal.
Ez mintegy félmillió szavazóval kevesebbet jelent a Fideszhez képest.
A Demokratikus Koalíció (DK) és a Mi Hazánk Mozgalom egyaránt 5-5 százalékos támogatottságot élvez, míg a Momentum Mozgalom és a Magyar Kétfarkú Kutyapárt 3-3 százalékon áll. A Jobbik Magyarországért Mozgalom és a Magyar Szocialista Párt (MSZP) 2-2 százalékon osztozik, az LMP, a Párbeszéd, a Mindenki Magyarországa Néppárt, valamint a Szocialisták és Demokraták 1-1 százalékot ér el. A felmérés szerint a választópolgárok 29 százalékának nincs pártpreferenciája.
A biztos szavazók körében a Fidesz valamivel kisebb támogatottsággal rendelkezik, mint a legutóbbi európai parlamenti választáson, de továbbra is vezeti a mezőnyt 42 százalékkal. A Tisza Párt ebben a körben 33 százalékos támogatottságot ért el, ami magasabb, mint a júniusban mért adat. A Demokratikus Koalíció és a Mi Hazánk is átlépi az 5 százalékos bejutási küszöböt, előbbi 8, utóbbi 7 százalékkal. A többi párt támogatottsága nem haladja meg a 2 százalékot ebben a biztos szavazói csoportban.
Pártok szavazói összetétele
A kutatás alapján a politikai, ideológiai önbesorolások alapján képet kaphatunk a nagyobb pártok szavazótáborainak profiljáról. A Fidesz esetében az elmúlt évtizedekben megfigyelt domináns önmeghatározások most is visszaköszönnek: szavazóik 86 százaléka jobboldalinak, 63 százaléka konzervatívnak vallja magát. Mindössze 4 százalékuk sorolja magát baloldalra, míg 10 százalékuk a középen helyezkedik el. Érdekes módon a Fidesz szavazói között 16 százalék liberálisnak vallja magát, míg 21 százalékuk centrista nézeteket vall.
A Demokratikus Koalíció táborának 52 százaléka baloldalinak, 19 százaléka jobboldalinak, és 29 százaléka centristának tartja magát. Liberális-konzervatív megoszlásuk kiegyenlítettebb: 41 százalék liberális, 29 százalék konzervatív, és 30 százalék középen áll.
A Mi Hazánk Mozgalom szavazói túlnyomórészt jobboldalinak (62 százalék) vallják magukat, 14 százalék baloldalinak, és 24 százalék centristának. A liberális-konzervatív tengelyen azonban vegyesebb a kép: 25 százalék liberális, 35 százalék konzervatív, és 40 százalék centrista.
A Tisza Párt szavazóinak ideológiai összetétele kiegyenlítettebb: 36 százalék baloldalinak, 33 százalék jobboldalinak, és 31 százalék centristának vallja magát.
A liberális-konzervatív tengelyen szintén vegyes a kép: 42 százalék liberális, 25 százalék konzervatív, és 33 százalék centrista. A párt sokszínű összetétele azt mutatja, hogy a Tisza Párt gyűjtőpártként van jelen a magyar politikai színtéren, ahová különböző pártokból érkeztek szavazók.
A kutatás módszertana
Az adatfelvétel 2024. augusztus 21-31. között zajlott, és az ország felnőtt lakosságát reprezentáló 1000 fő megkérdezésével történt. A felmérés hibahatára legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalék lehet, ha az ország összes választókorú polgárát megkérdezték volna.