Itthon

“Az elrendelhető ügyeleti idő nem változik”- Takács Péterék egy döntés-előkészítő anyagot küldtek ki

Csuhaj Ildikó
Hirdetés

“Az ügyeleti óraszámra vonatkozó szabályozás nem került módosításra, sem a vállalt, sem az elrendelhető ügyeletek száma nem változik” - tudatta a belügyi tárca, miután szerdán Takács Péter egészségügyi államtitkár egyeztetéseket folytatott.

Hirdetés

“Felszólítjuk a Magyar Orvosi Kamara elnökét, hogy fejezze be az álhírek, a valótlan információk terjesztését!” – írja a Belügyminisztérium a mai közleményében az ügyeleti időről folytatott egyeztetés kapcsán.

Mint ismert, szerdán a Népszava írta meg, hogy Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár egy törvénymódosítási javaslatot juttatott el a Magyar Orvosi Kamarához (MOK). Az ebben foglaltak azzal fenyegetnek szerintük, hogy elvesztik az érdekérvényesítésük utolsó eszközeit is. Egyebek mellett a korábbiaknál háromszor több ügyeletre kötelezhetnék az orvosokat, s a többletmunka díjazása is drasztikusan csökkenne. A MOK és az Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) kedden közös közleményben tiltakozott a változások ellen. A javaslat azonnali visszavonását követelték, valamint azt is írták, hogy a bevezetése ellen a kamara és a szakszervezet is fel fog lépni – írta meg a Népszava.

Takács Péter egészségügyi államtitkár a tegnapi egyeztetése után ma a tárca közleményében azt írja: az előző időszakban több egészségügyi szakszervezet és egészségügyi szakmai kamara fogalmazta meg az egységes szabályozásra vonatkozó igényét az ügyeleti idő, a túlmunka és a kötelező pihenőidők elszámolása tekintetében. 

“Meglátásuk szerint a jelenleg hatályos jogszabályi környezet nem elég pontos, a munkáltatók a szabályozást eltérően értelmezik, a jogbizonytalanság pedig hátrányos az egészségügyben dolgozó munkavállalók számára. A tárca megkezdte az új szabályozás kialakítását” – írják, azt hangsúlyozva: 

Az egészségügyi államtitkárság egy döntés-előkészítő anyagot küldött meg a szakmai kamarák és a stratégiai partnerei részére a közigazgatási és a minisztériumi belső egyeztetést megelőzően, mivel továbbra is meggyőződése, hogy csak az ágazatban dolgozók véleményét figyelembe véve lehet sikeresen változást elérni egy-egy területen. 

A munkaanyagra az öt partnerszervezet közül négy érdemben reagált, a Magyar Orvosi Kamara azonban nem ezt tette, hanem elárasztotta a sajtót és a közösségi médiát valótlan állításokkal – róják fel a közleményben a MOK-nak.

“Sajnálatosnak tartjuk, hogy a Magyar Orvosi Kamara az orvostársadalom valódi érdekképviselete helyett továbbra is egyfajta közvélemény formáló aktorként, szakmai köntösbe bújtatja politikai töltetű megnyilvánulásait. Rejtett célja az egészségügyi tevékenység felelősség nélküli irányítása” – teszik hozzá.

A döntés-előkészítő anyagról az egészségügyi államtitkárság 2024. szeptember 4-én egyeztetett a szakmai kamarákkal – köztük a Magyar Orvosi Kamarával – és stratégiai partnereivel. A szakmai fórumon egyértelművé tette, hogy a beérkezett konstruktív javaslatok alapján fogja átalakítani a korábban megküldött vitaindító anyagot – közölték. 

Azt is jelezték, hogy az “elkezdődött szakmai egyeztetések folytatódnak, rendszeres szakértői és vezetői szintű egyeztetésekre kerül sor, melynek eredményeként a magyar egészségügyi dolgozók számára olyan jogi környezetet szeretnénk teremteni, melyben biztonságban érzik magukat”.

A közleményben több ellenpontot is megfogalmaztak a Magyar Orvosi Kamara “hamis állításaival” szemben. 

Ezek között szerepel, hogy “az ügyeleti óraszámra vonatkozó szabályozás nem került módosításra, sem a vállalt, sem az elrendelhető ügyeletek száma nem változik”. 

Az önként vállalt többletmunka megállapodással kapcsolatos előírás nem változott és a munkáltató az ügyelet rendes munkaidő terhére történő elrendelésével csak az egészségügyi dolgozó hozzájárulásával élhet. Ezt a módosítás kifejezetten a munkavállalók kérték – teszik hozzá.

Mint a közleményben a BM felhívja a figyelmet, a hatályos jogszabályi környezetben jelenleg is lehetőség van arra, hogy a munkáltatók az ügyeleti időt átminősítsék normál munkaidőre a teljes munkaidő ledolgozása érdekében. A munkáltatók ugyanakkor többször a munkavállaló terhére, etikátlanul alkalmazzák a vonatkozó jogszabályokat.

A munkavállalók érdekeinek védelme érdekében ezen a területen is új, egyértelmű szabályozás kialakítására törekszünk – zárul Takács Péterék közleménye. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek