Itthon

Szédületes mennyiségű pénzen megy a játszma az Orbán-kormány és Brüsszel között

ATV.hu
Hirdetés

A magyar kormány nem fizette meg a 200 millió eurós uniós bírságot határidőre, így az Európai Bizottság most egy újabb felszólítást küldött, szeptember 17-i határidővel. Amennyiben Magyarország továbbra sem fizet, Brüsszel a bírság összegét az országnak járó uniós forrásokból vonja le, amelyek egy része eleve is be van fagyasztva, jogállamisági kifogások miatt. Az ATV Híradónak…

Hirdetés

Mint emlékezetes, az Európai Bíróság megállapította, jogellenesen tartották fogva a menedékkérőket az azóta már bezárt tranzitzónákban, és a magyar hatóságok a fellebbezéshez való jogukat is megsértették. Június közepén meg is kapta az ítéletet a kormány: 200 millió euró és pluszban napi 1 millió euró kötbér nem fizetés esetén.

„Felháborító, igazságtalan és elfogadhatatlan…” – reagált az uniós bírósági döntés napján Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A kifizetés elmaradt, így az első fizetési felszólítást július 16-án meg is küldte az Európai Bizottság, 45 napot adva a tranzakció lebonyolítására. Ennek a határideje pedig augusztus 30-án lejárt, pénzmozgás azonban nem történt.

„Egyetlenegy dolgot várnak, azt, hogy fizesse ki ezt a pénzt a magyar kormány…” – mondta Arató László a Szabad Európa brüsszeli tudósítója. Megérkezett ugyanis a második fizetési felszólítás, amelynek új határideje szeptember 17. Ha ekkorra sem sikerül rendeznie Magyarországnak a bírságot, akkor a Bizottság levonja az összeget az uniós forrásból.

Arató László kifejtette:

„A magyar kormány tavaly december óta, tehát mióta felszabadította az Európai Bizottság ezt a 10,5 milliárdos keretet, azóta körülbelül olyan 500 millió euró értékben adott már be számlákat, ezt ki is fizette az Európai Bizottság. De majd amikor legközelebb szintén ilyen utófinanszírozásból jön a következő számla, mondjuk 320 millió euróról, abból majd 120-at fognak elfogadni.”

Ez persze kiegészül a napi 1 millió eurós bírsággal, amely minden egyes nappal nő, amikor a kormány nem fizet. Az erre vonatkozó kifizetési felszólításra szeptember 13-ig kell a kormánynak válaszolnia.

Deák Dániel politológus úgy fogalmazott az ATV Híradónak: 

„Értelemszerűen ez továbbra is egy fontos vitatéma lesz Magyarország és Brüsszel között. Hogyha engedne ebben a kérdésben a magyar kormány, semmiben sem javulna a globalista politikai körökkel a kapcsolata, viszont egy nagyon fontos álláspontját adná fel szimbolikusan, ami politikai kárt okozna számára.”

Az ATV Híradó által megkérdezett nemzetközi jogász szerint ezzel szemben semmit nem tehet a kormány, ahogy azzal sem, hogy a kormánynak kétmilliárd eurós követelése áll fenn a Bizottság felé a határvédelemhez való hozzájárulás miatt. Mint Lattmann Tamás kifejtette: 

„A magyar kormánynak igazából az alapító szerződések alapján nem nagyon van mozgástere. Ez az ítélet, ami megszületett, jogerős, kötelező, végleges, ez ellen fellebbezni nem lehet. Itt most igazából a Bizottsággal a végrehajtáson lehet egy kicsit huzakodni, vitatkozni, de ennek semmilyen jogi alapja már nincsen. Tehát a jog ott véget ért, hogy a bíróság kimondta, hogy ezt a bírságot meg kell fizetni. Innentől kezdve a bizottság próbálja ezt valahogy lezárni az érintett tagállammal. Itt már nagyon jogi mozgástér nincsen.”

Az ítélet jogerős, így minden a felek közti egyeztetésen múlik, és Lattmann Tamás úgy látja, azzal, hogy a Bizottság folyamatosan határidőket szab, arra törekszik, hogy megállapodás keretében rendezze az ügyet Magyarországgal.
 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek