Itthon

Nagy bajban a magyar gazdaság? Itt az újabb válság előszele? – Szakértők a pénzügyi folyamatokról

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Súlyos, akár húsz százalékos mezőgazdasági visszaesésre számítanak az agrárszakemberek. A gazdasági gyengélkedés nem csak az agráriumot, hanem az ipari termelést, leginkább a járműipart és a vállalati beruházásokat is sújtja. Ez utóbbi azért is lehet, mert a vállalatoknak most sokkal fontosabb a munkaerő megtartása, mint a beruházások. ATV Híradó összeállítása.

Hirdetés

A szárazság az egész Kárpát-medencét sújtja. A forró nyár és a csapadékhiány nem kíméli a mezőgazdaságot: ég a kukorica, szárad a napraforgó. Forgács Barna, az Agrárgazdaság Kft ügyvezetője azt mondta: „a gyengébb területeken a napraforgóink megadták magukat, hasonlóan mint a kukorica, tehát egy féltermést várunk, vetőmagban, mert napraforgó vetőmagot is állítunk elő, ott meg még gyengébb a termés.”

Az aszály befolyásolja a gazdasági mutatókat. A KSH friss adataiból látszik, hogy a mezőgazdaságban 2023-hoz képest, április-júniusban, 5,2 százalékos volt a visszaesés.

Egyébiránt az aszály okozta károk csak a termények betakarítása után, a harmadik negyedéves adatban mutatkoznak meg – magyarázta a Híradónak Raskó György agrárközgazdász, aki szerint a kukorica termelési értéke 2-3 millió tonnával esik vissza, a napraforgó értékcsökkenése 10 százalék felett lesz.

Általában az őszi betakarítású gyümölcsöknél a várható termelés legalább 30-35 százalékkal kisebb lesz, mint volt 2023-ban, és valószínűleg szőlőből is kevesebb lesz a betakarítható mennyiség. Ez azt jelzi, hogy nem csak a növénytermelés, a szántóföldi növénytermelés zuhan tavalyi évhez viszonyítva, hanem a kertészeti ágaztoké is 

– fejtette ki Raskó, aki hozzátette: emiatt az agrárium akár 20 százalékos visszaesést is produkálhat, ami egy százalékpontos csökkenést okozhat a GDP-ben.

Az ipar teljesítmény 2,4 százalékkal esett vissza. Leginkább a járműgyártás gyengült, ennek oka az ING vezető elemzője szerint a csökkenő kereslet. Emellett 15,4 százalékkal kevesebb a cégek beruházása is. Mint azt Virovecz Péter elmondta: 

majdnem 28 százalékos visszaesést látunk a rendelés állományban az export esetében, egy ilyen jövőképre én azt gondolom az iparvállalatok nehezen építenek. Nem hajlandók beruházni, mert nem látják biztosítottnak azt, hogy akár középtávon is megtérüljön ez a beruházás. Arról nem is beszélve, hogy egyre többet kell költeniük a munkaerőre, és most elsősorban a munkaerő megtartása a cél.

A kormány eredetileg négy százalékos gazdasági növekedést várt erre az évre, a szakértő már egyáltalán nem ennyire optimista, szerinte a jelen állás szerint sokkal inkább a másfél százalék a valószínű.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek