“Meg tudom erősíteni, hogy az Európai Bizottságtól újabb levelet kaptunk a 200 millió eurós bírság megfizetésével kapcsolatban” – ezzel kezdte a válaszát Bóka János a Várkert Bazárban az Általán Ügyek Tanácsa ülése utáni sajtótájékoztatón, amikor munkatársunk arról kérdezte: megfizeti-e a magyar kormány a megszabott szeptember 17-ei határidőig az uniós bíróság által kirótt 200 millió euró migrációs bírságot, vagy – ahogy Gulyás Gergely felvetette – kérik a németek segítségét, hogy a 800 millió eurós határvédelemre kifizetett magyar költségekből vonja le Brüsszel a 200 millió eurót.
Aztán az EU-ügyekért felelős miniszter azt ismertette, hogy egy tagállam vagy befizeti közvetlenül a bírság összegét, vagy levonják az uniós forrásokból. “Mindkét megoldásra volt már példa az EU történetében” – tette hozzá, de hangsúlyozta, hogy ez technikai jellegű kérdés.
Azt viszont Bóka János már politikai jellegű kérdésnek nevezte, hogy az EU-s külső határvédelemre kifizetett magyar költséget – az évtizedes fokozott erőfeszítést – illetően “az EU szolidaritást nem igazán mutatott”, ellenben megszületett egy bírósági ítélet, ami eredményeként komoly bírság befizetési kötelezettségünk keletkezett Magyarországnak.
“A birság befizetése természetesen egyfajta költség”, azonban a kormánynak mérlegelnie kell azt is, hogy az uniós bírósági ítélet végrehajtásának milyen költségei vannak”
– hangsúlyozta Bóka János a kérdésünkre, részletezve, hogy emellett politikai és társadalmi terhei is vannak az ítélet végrehajtásnak. “Ezt a kormány felelősséggel mérlegeli” – mondta a miniszter.
A kormány vizsgálja annak a jogi lehetőségeit, hogy a határőrizettel kapcsolatos költségekkel összefüggésben milyen követelést tudunk az Európai Unióval szemben érvényesíteni – jelentette ki a kérdésünkre, megerősítve ezzel, hogy a kormány jogi megoldása az lehet, hogy a 800 millió euróból vonják le a mostani 200 milliós bírságot. “Ez a munka folyamatban van” – tette hozzá a miniszter.
Tegnap a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) válasza alapján beszámoltunk róla: “Magyarország elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben hazánk 800 milliárd forintot költött az elmúlt években a határvédelemre, Brüsszel példátlan mértékű bírsággal támadja Magyarországot”, és keresik a jogi megoldást.