Időre van szükség a szakmai és szervezési aggályok tisztázására, ezért az orvosi ügyeleti rendszer októberi bevezetésének elhalasztását kezdeményezte a Magyar Orvosi Kamara. Keczéry Attila, a MOK titkára híradónknak elmondta: Budapesten kifejezetten idős a háziorvosi kar, tagjainak átlagos életkora 61 év. Az új rendszer nagyon megterhelheti az alapellátást, noha a fővárosi háziorvosoknak jelenleg a 129 üres praxisból hiányzó szakemberek helyettesítését is el kell látniuk.
„A kollégák megnyilvánulásaiból azt halljuk, hogy nagyon sokan tervezik a felállást, otthagyják a háziorvosi pályát az ügyeleti rendszer bevezetése miatt. A fővárosban eddig 24 órás ügyeleti rendszer dolgozott, a fővárosban közel 20 éve nem ügyelnek a háziorvosok, nincsen gyakorlatuk az ügyeleti ellátásban, a gyakorlatlanságuk betegbiztonsági veszélyt hordoz” – magyarázta.
A MOK szerint az új ügyeleti rendszer tovább feszítheti a rendelési időket is, noha sok helyen már most is este nyolcig fogadják a betegeket a háziorvosok, miközben az új ügyeleti szabályok szerint négyig be kellene fejezniük a rendelést. A DK egészségpolitikusa úgy látja: a sürgősségi osztályok terhelése szintén nőhet az új rendszer miatt.
„Ha délelőttös műszakban van egy orvos és nincs mögötte a 24 órás ügyelet, ami most jelenleg van, akkor neki a rendelés közben egy hívásra fel kell állnia, ott kell hagynia a rendelőt, és el kell menni a beteget megnézni. Mert azt nem engedheti meg magának, hogy esetleg egy súlyos beteget, ami nem derül ki egy telefonhívásból ott hagyjon ellátás nélkül” – magyarázta Komáromi Zoltán.
Szakmai aggálya a köztestületnek, hogy miután a háziorvosok Budapesten a hetvenes évek óta nem látnak el gyermeket, mert nincsenek vegyes praxisok, ebben nincs is jártasságuk. Miután ezt a problémát felvetette a MOK, a kormányzat hajlik az ésszerű változtatások bevezetésére.
A híradónknak nyilatkozó, Gyöngyösön praktizáló háziorvos elmondta: a vegyes körzetekben vidéken óriási problémát jelent a helyettesítések megoldása. „A gyerekek nem kis felnőttek, tehát egész más problémákkal kell szembe nézni, másra kell odafigyelni, másként működik egy gyerek, tehát megértem azt, hogy a budapesti kollégák gyereknek az ellátását nem akarják bevállalni” – mondta Mangó Gabriella.
A MOK aggályai között szerepel az is, hogy nem működik minőségellenőrzés, nincsenek olyan indikátorok, amelyek alapján egyértelműen meg lehetne mondani, hogy jobb-e az új rendszer, mint a régi.