Hétfőn másfélmillió diák kezdi meg tanulmányait a köznevelésben és a szakképzésben, de idén egy nem várt meglepetés is várja a tanulókat, ugyanis az iskolák kötelesek begyűjteni a diákok mobiltelefonjait az oktatás idejére. Egy névtelenséget kérő általános iskolai tanár azt mondta Híradónknak, náluk a rendelet egyelőre nem megvalósítható.
„Nagy létszámban van nálunk olyan diák, akinél van telefon, ezért sok és ráadásul értékes telefont kellene tárolnunk, de mivel nincsen hely ahol ezt biztonságba tudjuk helyezni, ezért már itt elakadunk, hogy nem tudjuk elzárni ezeket a készülékeket” – fogalmazott, és hozzátette: egyelőre nem tudnak mást tenni, arra kérik a gyerekeket, hogy hagyják otthon a telefonjaikat.
A tanár híradónknak elmondta, hogy egy saját házirenddel, amit az iskola betartat, teljes mértékben kordában tudják tartani a gyerekek digitális eszközhasználatát. Véleménye szerint a rendelet csak megnehezíti a helyzetet, mivel az eszközök tárolásának megoldása az iskolára hárul, azonban erre nincs megfelelő lehetőségük vagy kapacitásuk. Arra a kérdésre, hogy az iskola kap-e erre külön pénzt, a tanár elmondta, hogy nem, és hozzátette: „Még a tető is ázik.”
A köznevelési államtitkár az állami rádiónak azt mondta, az intézkedéstől azt várják, hogy a diákok eredményei és társas kapcsolati készségei javulni fognak. „A házirendben az intézmény sajátosságaiknak megfelelően rögzítik azt, hogy milyen módon gyűjtik be, hol tárolják, hol zárják el, illetve nap végén hogyan adják vissza a mobiltelefont, ebben a végrehajtás területén a kormányzat nagy mozgásteret adott a vezetőségnek, az iskolák vezetőinek” – magyarázta Maruzsa Zoltán.
A szakszervezeti elnök Híradónknak arról beszélt, hogy van olyan intézmény, ahol az iskolai alapítvány pénzéből próbálnak zárható szekrényeket vásárolni. Totyik Tamás szerint sok a kérdés a rendelet körül. „A felelősségi kör nincs tisztázva, ha valami probléma történik a mobiltelefonnal, akkor azért ki lesz a felelős? Ki lesz azért a felelős, ha a gyerek azt mondja, hogy én leadtam, nincs átvételi elismervény, és közbe nem adta le, és a tanáron fogják keresni?”
Híradónk megkérdezte a Belügyminisztériumtól, hogy a diákok kapnak-e majd átvételi elismervényt a telefon leadásakor, illetve mi történik akkor, ha a telefon károsodik, vagy akár eltűnik az alatt az idő alatt, amíg az iskolánál van. Adásunkig választ nem kaptunk.
A szakértő szerint nem ez a megoldás
Az oktatási szakértő viszont úgy látja, a diákoknak jellemzően pont az a készsége hiányzik, hogy egy okostelefon mi mindenre lehet jó. Nem az kéne a megoldás legyen, hogy 100 százalékig kitiltjuk ezeket az eszközöket az oktatási intézményekből, hanem például az informatikaóráknak egy része átalakulhatna okostelefonhasználat-órává: hogyan lehet ezeket az eszközöket munkára, problémamegoldásra, helyzetkezelésre használni” – fogalmazott Galambos Attila.
A szakértő szerint gond, hogy sok iskolában csak a diákok okostelefonjai alkalmasak digitális készségek fejlesztésére, kevés iskola rendelkezik korszerű digitális számítástechnikai eszközökkel.
További részletek az ATV pénteki Híradójában.