A magyarok fogyasztása a három évvel ezelőtti, vagyis a 2021-es mértékhez képest is 0,8 százalékkal alacsonyabban áll. Tavaly ugyan még kevesebbet fogyasztottunk, európai sereghajtóként még Bulgária is megelőzött bennünket, de akkor az év első felében 20%-os volt az infláció, míg az idei 3-4%-os inflációtól a fogyasztás felpörgését várta a kormány.
Nem így lett. A kereskedők szerint a fogyasztók óvatosak, körültekintően vásárolnak, a háborús veszélyhelyzet hangulata rányomta a bélyegét a költésekre, ezért elmaradt a fogyasztás visszapattanás-szerű várt megugrása. Bár a kötelező akciózás júliustól megszűnt, a költekezések befékezése miatt a kereskedők a korábbinál is nagyobb akciókra kényszerülnek.
„Természetesen az akciókat folytatjuk, és egyre nagyobb mértékben illesztjük be a kereskedelmi tevékenységbe, mert enélkül mi is tudjuk, hogy nem lehet jól és hatékonyan működni”
– nyilatkozta az ATV Híradónak Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
A Nagy Márton vezette Gazdasági Kabinet szerdán tartotta első őszi ülését és bejelentették, hogy újraindítási akcióterven dolgoznak. Ennek keretében megvizsgálják, hogyan tudnák ösztönözni, hogy a lakosság ne hosszútávú megtakarításokba tegye a pénzét, hanem ingatlanbefektetésekbe, amelyekkel építőipari, ingatlanpiaci forgalmat generál – írja a hvg.hu.
Bod Péter Ákos korábbi jegybankelnök szerint ez egy pótcselekvés, mert nem lehet rábírni az embereket a költekezés növelésére, ha nem érzik biztonságban a jövőjüket. A lakosság nagy részének ráadásul nincs is pénze az ingatlanvásárlásra. A korábbi évek béremelései ugyanis statisztikailag hiába néznek ki jól, de nagyon egyenlőtlenül oszlanak el, sokaknak érdemben nem nőtt a jövedelme. A cégek életét pedig a bizonytalan gazdasági környezet terheli, a közgazdász szerint ezen kellene változtatni.
„A beruházásokat nem a pénzhiány fogja vissza, hanem a távlatok hiánya. Nagyon sok esetben a kockázatokra még ráerősít az a gazdaságpolitika, amely tele van improvizálással. Attól félek, hogy egy újabb ötlet egy újabb improvizálás indul el most például a lakásépítés felgyorsításával”
– magyarázta Bod Péter Ákos.
A közgazdász szerint a gazdaság akkor erősödne meg, ha reális lenne a költségvetési tervezés, megszűnnének a titokban bevezetett megszorítások, és összességében kiszámíthatók lennének a gazdaságpolitikai intézkedések.