Hirdetés
Itthon

Néhány nap, és elszabadul a káosz az iskolákban a kormány döntése miatt?

ATV.hu

Egy kivételt kihasználva szembe megy az országos tiltással a budapesti Madách Imre Gimnázium, és engedélyezi a diákoknak, hogy maguknál tartsák a tanórán a telefonjaikat. A Pedagógusok Szakszervezete szerint a tiltó oktatási rendelet életszerűtlen és túlbonyolított, ezért arra számítanak, hogy más iskolák is követik majd a Madách példáját.

Hirdetés

A budapesti Madách Imre Gimnázium vezetése engedélyezte, hogy maguknál tarthatják tableteiket vagy okostelefonjaikat a diákok. A kormány először törvényben, majd rendeletben tiltotta meg, hogy a diákoknál ilyen eszközök legyenek, csak vészhelyzetben vagy kifejezetten oktatási célra adtak kivételt – utóbbival élt az iskola. Egyéb esetben le kellene adni és tanítás végéig elzárni a diákok eszközeit. A Madách vezetése közölte:

az iskola a nevelés, nem pedig a tiltás módját választja, és hozzáteszik, életszerűtlen lenne az eszközök állandó beadása-kivétele. Kerestük az intézmény vezetését, de nem kívántak válaszolni.

A Pedagógusok Szakszervezete szerint bár az eszközök órai használata mellett sok érv szól, azzal foglalkozni kell, hogy előfordulnak videóra vett iskolai zaklatási esetek is a diákok között. Azonban a szakszervezet szerint a tiltással csak más gondokat idéz elő a kormány.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke így nyilatkozott:

„Ha minden diáknak a mobilját ellenőrizni kell, majd visszaadáskor is vissza kell ellenőrizni, az egy harmincfős osztály esetében legalább 30 percet vesz igénybe”.

Totyik Tamás szerint az új szabályozás „magyarosan túlbonyolított”, és rengeteg adminisztrációval jár. Biztos abban, hogy más intézmények is követni fogják a Madách példáját, hiszen sok helyen eddig is a házirend szabályozta az eszközök használatát. A Madách Gimnáziumban például elzárhatták a diák telefonját, ha azt nem megfelelően használták vagy zavarta az órát.

Érdekes egybeesés, hogy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ épp most tett közzé ajánlásokat a gyerekek okoseszköz-használatáról. Az ajánlásban felhívják a szülők figyelmét, hogy öt éves kor alatt egyáltalán nem ajánlott a képernyőidő, az idősebbek esetében pedig javasolják, hogy legfeljebb egy órára korlátozzák azt. A központ hangsúlyozza, hogy „a szigorú tiltás helyett tanítsuk a felelős használatot.”

Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek