Percek alatt tucatnyi darázs repült rá a kicsöppent mustra egy baranyai borászatban, amit az ATV Híradó látogatott meg. A tulajdonos azt mondta, a kézi szüretek alkalmával jelentős veszélyt jelentenek a dolgozókra, de a termést is veszélyeztetik ezek a rovarok.
„A cukrot keresik, és ha megszúrják a szőlőszemet, és esetleg olyan mértékben sérül, hogy kijön a must, szőlő ültetvényekben mindenhol találhatók ecetbaktériumok is, akkor rossz esetben ecetesedés is keletkezhet” – fogalmazott Híradónknak Schunk József borász.
A pécsi egyetem biológusa szerint nagyon egyszerű a magyarázat a darazsak viselkedésére. Sokan vannak és mindannyian éhesek.
„Készülnek már a télre. Éhesek, a cukorból, a cukros termékekből energiát szednek össze, másból pedig fehérjét”
– magyarázta Májer József, a PTE biológusprofesszora.
Nincsenek biztonságban a méhészek sem a darazsakkal szemben, ugyanis a kaptárakat is képesek megszállni, ha nagyon éhesek. Egy nógrádi méhészetnek a vezetője azt mondta, már Magyarországon is élnek komoly veszélyt jelentő darazsak. Lehoczki Dávid méhész úgy fogalmazott:
„Kizsákmányolják a méheknek az élelemkészletüket. Sajnos előfordulnak már olyan darázsfajok is, amik konkrét méhcsaládokat tudnak elpusztítani”.
Sok helyen a gyerekeket is próbálják védeni a darazsak csípésével szemben. Nógrádsipeken a háziorvos szerezte be az életmentő injekciókat.
„Sok gyerekre van kevés dada illetve óvónéni, ezért biztosítottam a helyi óvodáknak, hogy legyen életmentő injekció, hogyha szükség van rá, akkor bármelyik óvónéni vagy bármelyik gondozó néni beadhatja nekik” – ezt már Rózsa Szilveszter háziorvos mondta Híradónknak. Rózsa doktor egyébként azt mondta, ha valaki tudja, hogy allergiás a csípésre, ne gondolkodjon, azonnal adja be az injekciót, de abból sem lesz baj, ha valaki csak a biztonság kedvéért adja be magának a szert darázscsípés után.