Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Az egri bikavér a leghíresebb termék, ugyanakkor “szerintem lélegzetelállító adottságokkal rendelkezik az egri borvidék” - fogalmazott ifjabb Lőrincz György, a Szent Andrea Szőlőbirtok borásza a Spirit FM Veszik vagy isszák? című műsorában.

Hirdetés

“Már-már azt is mondhatnám, hogy páratlan, de azért a világban van még pár ilyen borvidék, ahol lényegében szinte minden egyes kategóriában születhet valami nagyon különleges dolog. Ez alatt értem azt, hogy akár fehérborban is lehet valami nagyszerű termőhelyet kifejező dolgot is megmutatni” – tette hozzá. A borász hangsúlyozta, hogy a fehérbor az egész Kárpát-medencében nagyon fontos, és ezen a területen a XV. századig csak fehér szőlőfajták voltak. A kadarka volt az első kék szőlő, ami gyakorlatilag megjelent Magyarországon. Ezen felül egyébként az egri borvidéken több mint 60 szőlőfajta található és engedélyezett, ebből 42 fehér.

Ráadásul sokkal több, őshonosnak mondott fehér szőlőfajtánk van, mint kék szőlőnk, emiatt szerinte Eger különösen izgalmas helyzetben van, hogy mind a két bortípust nagyon eredeti módon be tudják mutatni, két olyan védett eredetű termékkel, mint az Egri Csillag és az Egri Bikavér.

Azt, hogy hogyan fejlődik a szortiment, hányféle borral kísérleteznek, a tapasztalat irányítja, de “van benne isteni gondviselés is”, mondta ifj. Lőrincz György. A családi birtokot 2002-ben alapították, és az elmúlt 22 évben sokat változott a birtokstruktúra.

A birtok indulásakor ifj. Lőrincz György édesapja sok fajta bort termelt, szerette volna megismerni a dűlőket is, világfajtákkal kísérletezett. Ám végül rájöttek, hogy az a feladatuk, hogy egri bort termeljenek. “Az életben is a legfontosabb dolog a hagyomány, hiszen hagyomány nélkül nincsen élet” – mondta. 

Az egri borvidéken közel 1000 éves szőlő- és bortermelési hagyományokkal rendelkeznek, nem véletlen, hogy nagyon sok szőlőfajta alakult ki náluk, sok szőlőfajtával foglalkoznak a termelők, sok fajtából termelik meg a boraikat. A borász úgy véli, az a feladatuk, hogy olyan bort termeljenek, amit sehol máshol nem lehet a világban.

Szerinte az egri borvidék egyedisége az alábbiakban foglalható össze: hűvös klíma, vulkanikus talaj, házasított bor. “Tehát a hűvös klímából adódóan azért itt van egy magasabbra hangolt savszerkezet, ami szerintem a mai világban elképesztően izgalmas és hatalmas érték, másrészről ebben a hűvösségben benne van az is, hogy nagyon-nagyon izgalmas aromatikával rendelkező borok tudnak megszületni. A vulkanikus talaj persze ad egy ilyen felismerhető, határozott karaktert a bornak. A házasított bor pedig, valami olyan magasabb dimenziójú összetettséget tud szerintem az egri borokban sugározni, vagy közvetíteni, amit nagyon kevés helyen lehet megtalálni, ugyanakkor itt mindig és mindenkor elsősorban a helyi értékeinket és a helyi szőlőfajtáinkat kell a lehető legmagasabb százalékban használni” – magyarázta a borász.

Elmondta, hogy a “legizgalmasabb és talán legfontosabb lépése az egri bortermelésnek, amikor a végső házasítást és azt a végső bort megalkotjuk.” Ez náluk úgy néz ki, hogy az édesapjával “ketten megyünk be a pincébe, végigkóstoljuk az összes hordót, és együtt döntjük el azt, hogy melyik fajta milyen arányban szerepeljen az egyes tételekben. Nyilván az 50. hordó után eléggé magvas gondolatok születnek meg bennünk, és akkor azért tényleg úgy érezzük, hogy akár meg is tudnánk váltani a világot, de tényleg ez egy nagyon fontos lépés, és hát itt kísérletezünk.”

“Van a fejünkben egy elképzelt borkarakter, hogy mi abból az évjáratból, annak tükrében, milyen bort szeretnénk megalkotni, struktúrában, aromatikában, teltségben, hosszúságban, és ehhez próbáljuk meg a fajtákat megkeresni egy-egy évből. És talán ezért is nagy előny az, hogy Egerben ugye több fajtát tudunk használni az Egri Picaria, vagy az Egri Csillag kapcsán, mert ugye mivel különböző évjáratok vannak, különböző fajták másképp viselkednek az egyes évjáratokban vagy az egyes dűlőkben, és szerintem ezzel egy olyan lehetőség van a kezünkben egri bortermelőknek a házasítással, hogy egy elképesztően egyensúlyos bort, vagy arra való törekvést tudjon megvalósulni, és szerintem a finom bornak ez az egyik alapja” – derült ki.

Hirdetés
Címkék:
Kapcsolódó cikkek