Mint írtunk róla, egy 45 éves háromgyermekes édesapa vesztette életét Szlovákiában Snežnica községében (Kysucké Nové Mesto járás), miután megcsípte egy lódarázs.
A férjem hazajött a munkából és felment a tetőre, ott kezdett el dolgozni. Fogta a létrát és elment. Egy idő után azonban lejött, mert megcsípte egy darázs, ezért hideg borogatást adtunk neki“– emlékszik vissza a felesége a sorsdöntő pillanatra. Arra azonban nem számított, hogy Milan egy pillanat alatt meghal, számolt be róla a Nový Čas – tudósított a Parameter.sk.
Milant egy lódarázs csípte meg. Anyja és felesége szerint láthatóan sokkot kapott. „Lejött a tetőről, és nem kapott levegőt. Egy idő után hirtelen rosszul lett, összeesett. Mentőt hívtunk, otthon szívmasszázst végeztünk rajta. Amikor megérkezett a mentő, egy órán keresztül próbálták újraéleszteni, de minden hiábavaló volt” – mondták.
„Amikor hívtuk a mentőket, már nem éreztük a pulzusát. Nem tudom, hogy allergiás volt-e, még várunk a boncolási eredményre. Eddig azt mondták, hogy a darázscsípés okozta a halálát”
– magyarázta az özvegy, aki hozzátette, Milant szívbetegséggel kezelték.
Ez a darázsfaj Magyarországon is elterjedt
A közelmúltban lódarázsfészkekre figyelmeztetnek a bakonyi erdészek egy népszerű kirándulóhelyen. A családok által is kedvelt kirándulóhelyen, a Nosztory Élményparktól délre, Paloznak település irányába haladva a kék háromszög turista jelzéssel ellátott turistaút közelében lódarázsfészek található, jelen időszakban agresszívebb lakókkal, hívta fel a figyelmet Facebook-oldalán a Bakonyerdő Zrt.
A fészek az Élményparktól délre Paloznak irányába haladva a turistaút út nagy kanyarulatát elhagyva, az egyenesebb szakasz jobb oldalon található mezőgazdasági területen álló kis építménnyel szemben, az erdőben található.
A szakemberek azt javasolják
Ha belefutnánk a rovarokba, fontos, hogy semmi esetre se hessegessük, fenyegessük, csapkodjuk őket, inkább óvatosan próbáljunk meg távozni, nagy ívben elkerülni.A magányos lódarázs ugyanis veszély esetén olyan feromonokat bocsát ki, amelyek nagy távolságról is jeleznek a kolónia többi egyedének, és azok veszélybe került társuk segítségére sietnek. Incidens éjszakai túrákon is történhet, mert a lódarazsak erősen vonzódnak a fényhez.
Az erdészet emlékeztet arra, hogy az augusztus végi-szeptember eleji időszak a hazai erdők egyetlen honos lódarázsfaja, az európai lódarázs, életciklusának legintenzívebb időszaka. A fészkek ilyenkor a legnagyobb létszámúak, és ilyenkor zajlik a párzás is. A lehűlések beköszöntével azonban a kolónia szinte összes tagja elpusztul, így a rovarokkal való találkozás esélye szinte a nullára csökken.
Azok számára, akik allergiások a darázscsípésre, akár egyetlen csípés is életveszélyes lehet. A fejet és a nyakat érő csípések még a nem allergiások számára is hordozhatnak veszélyeket.
Ezt érdemes tudni az európai lódarázsról
Az európai lódarázs (Vespa crabro) csípése azért veszélyes, mert a méreganyagok, amelyeket a csípése során bejuttat a szervezetbe, allergiás reakciókat válthatnak ki, és súlyos esetben anafilaxiás sokkot is okozhatnak. A lódarázs méreganyagai közé tartoznak a különböző enzimek, például foszfolipázok és hialuronidázok, amelyek a sejtfalak lebontásával gyulladást és fájdalmat okoznak. Továbbá a méregben lévő biogén aminok, például hisztamin, szerotonin és acetilkolin, helyi bőrreakciókat (pirosság, duzzanat) és fájdalmat idézhetnek elő.
Azok az emberek, akik allergiásak a méh- vagy darázscsípésre, fokozottan veszélyeztetettek, mert egy lódarázs csípése súlyos allergiás reakciót okozhat náluk. Ezen kívül a csípés veszélyes lehet kisgyermekek, idősek, és azok számára, akiknek gyenge az immunrendszere, vagy akiknek már korábban volt súlyos allergiás reakciójuk rovarcsípésre.
Ha valaki több csípést szenved el rövid időn belül, az szintén komoly veszélyt jelenthet, mert a nagy mennyiségű méreg egyszerre történő bejutása a szervezetbe túlzott immunválaszt vagy toxikus reakciót okozhat.