Tegnap a 24.hu azt a tájékoztatást kapta az egészségügyért felelős Belügyminisztériumtól, hogy a kormány még nem tárgyalta a szűrő-vizsgálatok kérdését, és nem hoztak döntést róla. Azt is közölték, hogy „a krónikus, nem fertőző betegségek (népbetegségek) megelőzését, vagy minél korábbi felismerését célzó szűrővizsgálatok rendszerének komplex fejlesztése folyamatban van”.
Az Országgyűlés még júniusban szavazott meg egy salátatörvényt, eszerint a Pintér Sándor belügyminiszternek – aki az egészségügyért is felel – lehetősége van arra, hogy 2025 elejétől a 18 év feletti korosztály egy részének kötelezően előírjon eddig csak ajánlott szűréseket.
Egy kormányzati koncepció utóbb a 25-65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrák szűrését, a 45-65 év közötti nők kétévenkénti emlőszűrését, valamint az 50-70 év közötti férfiak és nők vastagbélszűrését sorolta fel.
Az ATV Egyenes beszédben Kincses Gyula, a MOK korábbi elnöke mondta el a véleményét.
Megszólalt az egészségügyi államtitkár
Ugyanakkor megszólalt az ügyben még kedd este Takács Péter is. Az egészségügyi államtitkár azt nyilatkozta a Hír Tv-nek:
“A vastagbélszűrés biztos, hogy szóba sem jön, mert az egy invazív beavatkozás, kolonoszkópos is lehet adott esetben. Nem jön szóba olyan vizsgálat sem, mely sugárterheléssel jár, és csak az egyik nemet érinti, mint például a mammográfia” – jelentette ki.
Ahol megfontolható, hogy valamilyen kötelezettséget tegyünk a szűrővizsgálatok mögé, “az az új típusú
általános egészségfelmérés, szív- és érrendszeri szűrés”, amit 2025 januárjától szeretnénk országosan bevezetni – nyilatkozta Takács Péter kedd este.
Takács Péter a Hír Tv Napi Aktuálisban tegnap este azt mondta: kötelezőséget a kormány nem az egyénekre szabná, hanem a munkáltatókra.
„Egy bonus-malus rendszerű szocho kedvezmény-rendszer lenne, tehát a munkáltatót tesszük érdekeltté abban, hogy minél több munkavállalója éljen az állam által kínált, ingyenes menedzserszűréssel” – részletezte az egészségügyi államtitkár.