Hirdetés
Itthon

Megfejtették a Fidesz titkát – Ezért áll még mindig jól a kormánypárt

ATV.hu

Az egészségügy és a gazdaság állapotára nézve is a legpesszimistábbak a magyarok, ez derül ki az Ipsos nemzetközi közvélemény-kutatásából. Az ATV Híradónak nyilatkozó szakértők szerint bár rossz közérzetről tanúskodik a kutatás, de van két fontos kérdés, aminek jó a megítélése, ezért a kormánypártoknak nem kell aggódniuk, hogy elpártolnának a választóik.

Hirdetés

Magyarország a leginkább pesszimista országok közé tartozik az Ipsos nemzetközi közvélemény-kutatása szerint. A magyar válaszadók 77 százaléka szerint rossz irányba mennek a dolgok az országban, ami az ötödik legrosszabb arány a vizsgált 29 ország közül. Ezek alapján azt is lehetne feltételezni, hogy a kormánypártok népszerűsége is zuhan, azonban a nyári párttámogatottsági kutatások éppen a Fidesz-KDNP stabilitását mutatták, a legnagyobb ellenzéki erővé előlépett Tisza Párt is csak minimális erősödést könyvelt el az európai parlamenti választások óta, ahogyan ezt a Medián kutatása is mutatta.

Szabó Andrea szociológus szerint a közbiztonság és a munkalehetőségek kérdésében jó a hazai közérzet, ami kedvez a kormánypártok pozíciójának.

„Lehetséges, hogy a közszolgáltatások egy része összeomlott, de én személy szerint, mint magánember mégis az alapvető létbiztonságomat biztosítva látom. Ez az ország az összes többihez képest – és erre rásegít a kormányzati kommunikáció – egy biztonságos ország, itt nem kell attól félni, hogy mi történik veled este az utcán. Egyébként a társadalmi egyenlőtlenségek bár nagyok, viszont azért nem annyira rossz a helyzet. Van egy relatív deprivációs érzés, hogy lehetne ennél rosszabb is” 

– hangsúlyozta Szabó Andrea. Az egészségügyi szolgáltatások színvonaláról a legrosszabb a magyarok vélekedése a nemzetközi rangsorban.  A gazdaság általános helyzetét a magyarok 78 százaléka tartotta aggasztónak, noha az infláció területén enyhültek a lakosság problémái, de azt az emberek már ahogy a tőzsdén szokták mondani, beárazták.

Hasonlóan vélekedett Somogyi Zoltán szociológus is, aki szerint a kormány kommunikációja sikerrel tüntette fel minden hazai probléma okozójaként a háború kérdését. Azonban a szociológus szerint ebből lehetnek még problémái a kormánypártnak.

„Ez legitim marad mindaddig, amíg nem lesz egy olyan erőteljes ellenzéki aktivitás és egy olyan erős társadalmi elvárás, ami ezt nem, hogy nem hiszi el, hanem napi szinten kéri számon, hogy hölgyeim-uraim, önök irányítják ezt az országot, az egészségügy pedig drámai helyzetben van. Miért tették ezt? – fűzte hozzá Somogyi.

A kormányzóképesség megítélésében figyelmeztető jel lehet a Fidesz számára, hogyan vélekednek szakpolitikai kérdésekben a választók, de ez a kérdés jellemzően csak választásokkor, legközelebb 2026-ban lesz fontos számukra.

Címkék:
Hirdetés
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek