Itthon

NPK elnök: Tudja, hogy ezzel indulatokat vált ki, de pedagógusok a NAT-vizsga miatt nem hagyják el a pályát

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

Nem gondolja, hogy  önmagában Pintér Sándorék azon intézkedése hatására, hogy legyen kötelező NAT-vizsga, elhagyják pedagógusok a pályát, vagy kevesebben jelentkeznek tanárnak - nyilatkozta Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnöke a BM nagy visszhangot és tiltakozást is kiváltó rendelet-tervezete kapcsán.

Hirdetés

Számos pedagógus az elmúlt hét évben már teljesítette a számára előírt 120 órányi továbbképzést. Jelenleg “csak így érhető el egy minden pedagógust elérő képzés” – ezt szerdán közölte az atv.hu-val a Pintér Sándor vezette belügyi tárca a nagy visszhangot kiváltó kötelező NAT-vizsgáról, a nyilvánosságra került rendelet-tervezetről.

A mobiltelefonok magáncélú használatát pedig egységesíteni szeretnék – ezért van szükség az új szabályozásra a pedagógusok esetében -, ezt a munkáltató és az intézmény ellenőrzi majd – írta válaszában tegnap a BM Kommunikációs Főosztálya.

A miniszteri rendelet-tervezet szerint a pedagógusok tanórán, a tantermi oktatás során, de az iskolaudvaron is, illetve a tanulói felügyelet ellátása során kizárólag az neveléssel-oktatással összefüggő célokra használhatnák a mobiltelefonjaikat.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közleményben tiltakozott, megalázónak nevezte a terveket, és a rendelet-tervezet visszavonását követeli.

Horváth Péter: “Ami le van írva, az teljesen természetes …”

Megkérdeztük Horváth Pétert,a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) elnökét szerdán a NAT-vizsgáról és a pedagógusok mobiltelefonhadználatának a szabályozásáról is.

Az NKP elnöke előrebocsátotta, hogy augusztus 13-a a határidő, addig kell irásban elküldeni a véleményüket.

“Ami le van irva a rendelet-tervezetben az teljesen termeszetes”. Az, hogy a pedagógus sem használhatja magáncélra a tanítás során a mobiltelefonját. Ő például be sem visz a tanterembe a mobiltelefonját – mondta el.

Azt is hozzátette, hogy érettségi közben – az írásbeli érettségik alatt – sem szabad a pedagógusnak például könyvet sem olvasnia. Munkatársunk kérdésére Horváth Péter azt mondta: egyetért a tervezett szabályozásban foglaltakkal, “nem is érti, miért kell erről rendeletet alkotni”, ez teljesen természetes, hogy nem szabad a pedagógusoknak magáncélra mobiltelefont használniuk a tanitás alatt, vagy, amikor a tanulókra kell figyelniük. 

A NAT-vizsgáról: “a pedagógusok természetesen ismerik a követelményeket”

Arra a kérdésünkre, hogy a miniszteri rendelet-tervezet másik része, a 10 órás online előkészítő és aztán a kötelező vizsga a NAT-ból – illetve az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatos ismeretekből – visszaveti-e a pedagógusi munkakörbe jelentkezni akarók szándékát, Horváth Péter azzal válaszolt: 
az új NAT kötelezővé tételétől már eltelt négy év – ami egy ciklust is jelent -, így azt mára már minden pedagógus ismeri saját maga, es a tanulók miatt is, hiszen az új érettségi követelmények is a NAT-ra épültek.

“A pedagógusok természetesen ismerik a követelményeket” – hangsúlyozta a NPK elnöke. A belügyi tárca indoklását, hogy miért kell elvégeznie a pedagógusoknak a 10 órás felkészítőt, és hogy vizsgát is kell tenniük a sajtóban olvasta ő is – mondta, de már megkapták az írásos anyagot.

A NAT ismerete, a kerettantervek szaktárgyi ismerete megkerdőjelezhetetlen – jelentette ki Horváth Péter, hozzátéve: tudja, hogy ezzel a mondatával indulatokat vált ki, de ő attól nem tart, hogy önmagában ezen intézkedés, a kötelező NAT-vizsga  hatására elhagyják pedagógusok a pályát, vagy kevesebben jelentkeznek tanárnak.

Arra, hogy szerinte miért vált ki indulatokat, az NPK elnöke azt mondta: mert a pedagógusok között lehetnek olyanok, akik feleslegesnek tartják a NAT-vizsgát. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek