Itthon

„Politikai hisztéria”, a Nemzeti Kártya a vízumhoz jutást nem könnyíti meg – írta a KTK

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
TrumpSzijjártó PéterSzijjártó PéterOrbán Viktor Szerbia
Hirdetés
Hirdetés

A Nemzeti Kártya csak a munkavállalást könnyíti meg, a vízumhoz jutást nem - ezzel reagált a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) a kérdéseinkre, amit az orosz és fehérorosz vendégmunkásokkal kapcsolatban tettünk fel. 

Hirdetés

A Nemzeti Kártyára jelentkezők vízumkérelmét ugyanolyan szigorúan bíráljuk el, mint eddig – közölte kérdésünkre a KTK, hozzátéve: “az ezzel kapcsolatos politikai hisztériának semmi alapja nincs”.

A KTK-t azt követően kerestük meg, hogy a Frankfurter Allgemeine Zeitung azt írta:  az EU belügyi biztosa, Ylva Johansson az orosz és fehérorosz vendégmunkások ügyében kérdéseket küldött a magyar belügyminiszternek, és az uniós biztos ellenintézkedést is kilátásba helyezett arra az esetre, “ha a magyar fél nem tér jobb belátásra”.

Ezt kérdeztük

Kész-e módosítani a kormány A „harmadik országbeli állampolgárok beutazására és tartózkodására vonatkozó általános szabályokról” szóló törvényt és kivenni a Nemzeti Kártyával foglalkoztatható állampolgárok országainak köréből az Oroszországi Föderációt és a Belarusz Köztársaságot? Milyen ellenintézkedéssel élhet az Európai Bizottság, ha a vizumok kiadása tagállami hatáskör?  A vízumok kiadása, az oroszoknak és a beloruszoknak adott könnyítés elősegítheti-e az uniós korlátozások megkerülését?

Illegális migráció, terrorveszély

“Azok bírálják Magyarországot, akik ellenőrzés nélkül engedik be az illegális migránsokat. A terrorveszély és a bűnözés Brüsszel migrációs politikája miatt fokozódott Nyugat-Európában” – írta a válaszában a Kormányzati Kommunikációs Központ, de konkrétan nem válaszoltak.

Mint ismert, július elején jelent meg a Magyar Közlönyben azon országok a listája – Bosznia-Hercegovina, Észak-macedón Köztársaság, Belarusz Köztársaság, Moldova, Montenegrói Köztársaság, Oroszországi Föderáció, Szerbia és Ukrajna -, ahonnan vendégmunkások jöhetnek Magyarországra, akiket a Nemzeti Kártyával foglalkoztatni lehet.

A korábbi listára ekkor került fel Oroszország és a Belarusz Köztársaság is Moldova, Szerbia és Ukrajna mellett. Leginkább Oroszország felkerülése a listára verte ki a biztosítékot Brüsszelben, Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke egyenesen Charles Michelnek, az Európai Tanács még hivatalban lévő elnökének írt levelet, mondván, hogy ezzel a kormány az orosz kémeknek nyit kiskaput.

Weber arra kérte a tagállami vezetőket, fogadják el a legszigorúbb intézkedéseket, hogy „megvédjék a schengeni övezet egységét, mérsékeljék a már felmerült biztonsági kockázatokat, és megakadályozzák, hogy a tagállamok hasonló kezdeményezéseket tegyenek a jövőben”.

Szijjártó Péter pedig “gyerekes hazugságnak” nevezte, anit a litván külügyminiszter mondott. Gabrielius Landsbergis ugyanis közölte: a magyar könnyítés igen komoly veszély a schengeni térség és több tagország számára, az EU-nak reagálnia kell rá, ezértországa Brüsszelhez fordult. Erre mondta a magyar külügyminiszter, hogy az orosz és belorusz polgároknak ugyanúgy vízum kell a határátlépéshez.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek