A MOL Pályán kívül podcast jubileumi adásban Dobos Lilla és Fetter Balázs készített tavaly július végén egy közel 2 órás interjút Milák Kristóffal. Azt követően beszélgettek az úszónagysággal, hogy nem sokkal előtte bejelentette: nem indul a 2023-as fukuokai világbajnokságon.
Előtte kiadott már egy közleményt is, abban Milák Kristóf úgy fogalmazott: “bármennyire is szeretném folytatni a 2016-ban kezdődött győzelmi sorozatomat, jelenleg sem fizikálisan, sem mentálisan nem vagyok azon a szinten, hogy ott legyek a világ legjobbjai között”.
“Ez most egy nagyon mély hullámvölgy, viszont szeretném hangsúlyozni, hogy mindez nem párosul semmiféle kétségbeeséssel. Elfogadtam, és őszintén remélem, mindenki más is el tudja fogadni, hogy egy sportoló pályafutásában adódhat egy ilyen periódus, amikor hátra kell lépnie, újra fel kell töltődnie, hogy aztán ismét készen álljon a legnagyobb kihívásokra” – írta egy éve Milák Kristóf a közleményében, hangsúlyozva: az adminisztratív közelezettségeinek eleget tesz.
Most Párizsban egy aranyat és egy ezüstöt szerzett
“Ne féltsetek, hamarosan visszatérek” – üzente akkor Milák Kristóf, aki most a párizsi olimpián a világ legjobb idei idejével került a 200 méter pillangó döntőjébe, ahol ezüst érmet szerzett. A 100 pillangón megnyerte az aranyat is, és újra olimpiai bajnok lett Párizsban.
Milák Kristóf senkinek nem nyilatkozott. A külföldi újságírók azt találgatták, hogy talán Amerikában, Texasban készült a párizsi olimpiára, de ezt senki nem erősítette meg.
Mi a saját maga csúcsa ? – jön a párizsi olimpia
Hányszoros olimpiai bajnok szeretne lenni? – hangzott a kérdés egy éve a Pályán kívül podcastban az aranyakra vonatkozóan. “Három, négy vagy öt” – válaszolt Milák Kristóf.
Az interjúban arra, hogy különböző olimpiákon szeretné-e ezeket megszerezni, vagy egy olimpián több számban – hiszen még csak 23 éves – azt válaszolta: “ahogy jön”.
“Nem azért vagyok jó úszó, mert a kevéssel is megelégedtem, nem azért vagyok eredményes. Tökösnek kell lenni” – fogalmazott “szofisztikáltan” Milák Kristóf.
A kérdésre, hogy az érem vagy a világcsúcs lesz a fontosabb a számára Párizsban, egy éve azt is elmondta, hogy ha jön az olimpia, és ha két pillangó úszása lesz, akkor nem a világcsúcs lesz a preferencia. “Ott más lesz a preferencia. Meglesz a minőség, de ott a mennyiséget próbálom kiúszni” – mondta a párizsi olimpiáról. “De nem igérek semmit” – tett óvatos kijelentést Milák Kristóf a podcastban.
Tavaly ősszel a Hír tv-nek nyilatkozott
A Hír Tv Radar műsorának 2023 őszén nyilatkozott arról az olimpikon, hogy ott lesz Párizsban az olimpián. “Igazából nekem most egyetlen célom van, hogy a párizsi olimpián tudjak szerepelni, ott a legjobb formát előhúzni. Addig engem jelenleg más nem is nagyon érdekel, nem foglalkoztat. Megpróbálok mindent ez alá rendelni” – fogalmazott akkor a háromszoros világ-, és hatszoros Európa-bajnok úszó olimpikon.
Az elmúlt évben azonban többen is negatívan nyilatkoztak Milák Kristóf párizsi esélyeiről, Sós Csaba szövetségi kapitány – aki elérni sem tudta az úszót, az edzésekről távolmaradó olimpikont – Milák Kristófról úgy fogalmazott, hogy az úszó katasztrofális állapotban lehet, “ha vissza is tér, Párizs (az olimpia) már nem lesz olyan, mint amilyen lehetett volna, ha szeptemberben beleáll a munkába…”
Wladár Sándor, az úszószövetség elnöke pedig akkor azt mondta: „Milák Kristóf tartozik Magyarországnak, és önmagát is meg kell tisztelnie azzal, hogy komolyan edzésbe áll, és elvégzi azt a munkát, amivel jövőre Párizsban megvédheti olimpiai bajnoki címét”.
Hosszú Katinka most nagyon keményen üzent
Hosszú Katinka hétfő délután nyílt levélben szállt bele a magyar úszósport vezetőibe, a sportoló szerint a Magyar Úszó Szövetség teljes vezérkarának haladéktalanul le kellene mondania. A levélről itt írtunk részletesen.
Virth Balázzsal, az edzőjével elválnak az útjaik
Tegnap az is kiderült, hogy Virth Balázs már nem dolgozik a jövőben Milák Kristóffal.
Erről hétfőn a Nemzeti Sport számolt be a trénerrel készített interjúban. A kiváló edző kiemelte, Milák idén februárban kapcsolódott vissza a munkába, de ezek a hónapok már egyáltalán nem hasonlítottak a 2022-es felkészülésükre.
„Az utolsó hetek kifejezetten nehezek voltak, az egymás közötti kommunikáció nem úgy működött már, mint az első másfél évben. Pályafutásom során több világklasszissal dolgozhattam, megtanultam már, hogy akkor legyek mellettük, ha segíthetek, de azt észreveszem, ha nincs szükség rám. Tudni kell a háttérben maradni. Az elmúlt néhány hétben ez így is történt” – nyilatkozta Virth Balázs, aki a tokiói olimpiát követően, 2021 szeptemberében vette át a Selmeci Attilával szakító Milák felkészítését.
Kemény dió? Tavaly júliusban Milák ezt mondta Virth Balázsról…
A podcastban egy éve Milák Kristóf annak kapcsán hosszabban is beszélt a Virth Balázzsal való kapcsolatáról, hogy – mint elmesélte – korábban ő is visszanézte a közvetítést a ‘21-esbudapesti világbajnokságról, a szerepléséről. Erről a műsorban azt mondta: teljesen más hozzáállással úszta volna a két pillangót, ha nem itthon lett volna a vb. Másrészt, ezt a ‘21-es vb-t szerinte már ki kellett volna hagynia, mert akkorra mentálisan már el volt fáradva, ennek ellenére még utána is “tolta két 2 évig”, s csak utána hozta meg a döntést a ‘23-as fukuókai vb kihagyásáról.
Amikor megkérdezték, hogy a ‘21-es budapesti vb után miért nem pihent legalább egy félévet, Milák Kristóf akkor kitért Virth Balázsra: “mert nekem ott volt a Balázs”, össze szeretett volna vele szokni minél jobban. Ez össze is jött, “bár nem úgy ahogy szerette volna” – derült ki a szavaiból.
A kérdésre, miért mondja, hogy nem úgy jött össze, azt válaszolta: “mert a végkimenetel nem úgy történt”, nem indulok a fukuókai vb-n.
A Virth Balázs edzővel való kapcsolatáról a műsorban tavaly júliusban mosolyogva annyit mondott: “ha ő sem őszül meg tőlem, akkor sokáig fogja bírni”. A közbevetésre, hogy nyilván nem őszül meg az edzője, azzal reagált: ráhagyja Virth Balázsra a kérdés megválaszolását.
Arra, hogy beszéltek-e Virth Balázzsal arról, hogy ő kemény dió, Milák azt válaszolta: “rengetegszer”. Amikor hallja, hogy ő kemény dió, nyilván nem mondja, hogy nem így van, “mert tudja, hogy így van”. Elfogadja a kritikai meglátásokat. De úgy fogalmazott: “sajnos engem az tesz naggyá, ami borzasztóvá is, a hozzáállásom. Ezt kell megtanulnom beosztani, meg váltani”.
Nagyon sokat konzultál a “mentoraival” erről, és azokkal, akiknek ad a véleményére. “Próbálok elviselhetőbb lenni” – mondta Milák a podcastban. A kérdésre, hogy kivel konzultál a szakmában, illetve a privát életében, megjegyezte: az élete az úszás, lényegében a privát életét sem tudja elválasztani ettől.
Nagy-e rajta a nyomás ?
A Pályán kívül podcastban Milák egy éve őszintén beszélt számos más kérdésről is. Arra, hogy állandó-e rajta a nyomás, azt válaszolta: úgyis érzi a nyomást, ha nem akarja és próbál minél kevesebb tudomást venni róla, és azokat az embereket elhessegetni maga mellől, akik súlyt próbálnak rakni a vállára. De mint mondta, van egy “általános feszültség benne”.
Szakember, aki mentálisan segíti, aktuálisan nincs mellette – árulta el Milák Kristóf tavaly júliusban. Mint mondta, volt már, és “érdemben nem oldott dolgokat”. Igaz, nem is azzal a céllal keresték fel akkor a szakembereket. “Akkor az volt a cél, hogy belőlem hozzuk ki a legjobb eredményt” – árulta el.
Ő dönti el, hány olimpia van még benne
Azt, hogy hány olimpia van még benne, ő dönti el – jelentette ki Milák Kristóf az interjúban.
De úgy fogalmazott: az után, hogy “folytonosan csak a munka van, hogy edzésről edzésre élünk, hogy nincs meg sokszor az a menekülési út, ami nem az úszás – bár ez sem mindig igaz, mert megvannak a hobbijaim is – és a végén már azt éreztem, hogy egyszerűen már nem érzem jól magam abban a környezetben, ahol vagyok”.
Az úszózseni szavaiból az derült ki: ez akkor is igaz, ha bármennyire is szerette az embereket ott maga körül.
Fukuóka – világbajnokság
Arról, hogy a fukuókai világbajnokságot miért hagyta ki, azt mondta: neki még akkor sem jött el az az érzés, hogy “nagyot szusszanna”, amikor ezt a döntést meghozta, noha előtte “drasztikusabb döntések” is voltak a fejében. Teljesen abbahagyni az úszást nem akarta, “szerettem, imádtam, bár csomószor nyűg volt, fárasztó volt, utáltam, a legrosszabb dolgokat el tudnám mondani, hogy min mentem keresztül belül… De én szerettem, a mai napig imádom az egészet, a környezetet, a közeget – mondta az uszodáról, az úszásról.
“Engem az éltet” – jelentette ki a versenyekről. Én azért edzek, hogy jó legyek a versenyen. “Szerencsémre én nem edzőbajnok vagyok, az edző szerencsétlenségére” – magyarázta.
“Szétgyaláztak az edzéseken…”
Szerinte az “edzőbajnok” úszók a sportág vesztesei. Ők azok, akik sokkal nagyobb befektetéssel odateszik magukat az edzéseken, “akik sokat beletettek, de nem tudtak idáig elérni, mint én” a versenyeken.
Milák Kristóf szavaiból kiderült, hogy nem a második helyezettekről – az ezüstérmesekről beszél – hanem azokról, “akik sokkal nagyobb erőbefektetéssel, koncentrációval ott voltak mellettem, és szétgyaláztak az edzésen”. De amikor egy egy versenyről van szó, ami mindenkit érdekel, és amikor meg kell mutatni, hogy ki vagy és mit tudsz, akkor ők meg nem tudják megmutatni – magyarázta az olimpikon.
Miért tudja ő megmutatni, más meg nem?
“Pont a hülye fejem miatt. Amiért ilyen nehezen kezelhető vagyok, engem az visz előre; az adott pillanatokban a bezárkózott, makacs, céltudatos, előretekintő, maximalista a hozzáállásom, ami ad egy komfortérzetet, egy biztonságérzetet, hogy csak én vagyok, kizárom a világot és semmi nem zavar. Kívül tudom hagyni a problémákat” – ezzel válaszolt Milák Kristóf Dobos Lilla kérésére, hogy miért tudja a versenyeken ő eredményes lenni, míg más meg nem?
“De van olyan is, amikor beleteszi a fejét a vízbe és szétfeszítik a gondolatok, akkor a sok gondolat, a feszültség, a megfelelés, versenyek, suli, nagyon alá tud vágni” – tette hozzá az olimpikon.
Nem az a közeg – mondta arra, hogy egekbe menő nagy barátságokat nem nagyon tud ott kiépíteni. “A rajtjövön már csak te vagy és hét másik” – fogalmazott.
Zala Györgyöt legendásnak nevezte a műsorban.
A gyerekkoráról és a gimis éveiről
Az interjúban egy éve az is elhangzott, hogy asztmája volt, de “nem érezte súlyosnak”, semmilyen nagyobb nehézlégzése nem volt, “csak akkor szokta tapasztalni, ha nyomás alatt van és az uszodában”. Arra, hogy ez hátráltatja-e úszás közben azt mondta, “ez Budapesten ütött be jobban” – mint kiderült, a Duna Arénától nem messze van a lakása.
A gimis évei zsufoltak voltak, 15 éves korától van ott “a szakmai radaron”, 17 éves korától pedig nem volt egyszerű kezelnie azt – megterhelő volt a számára -, hogy a neve bekerült “a nagy köztudatba”.
Mint fogalmazott, “nagyon hamar fel kellett nőnie“, elsősorban “fejben”, viselkedésben, hozzáállásban, mert mindenki elkezdte körbenyüzsögni. “A 25. interjú után kicsit már fáradt voltam” – fogalmazott. Azért gondolkodásban megmaradt gyereknek – derült ki. Arra, hogy “ez egy nagyon szerethető dolog”, annyit mondott: “természetesen”.
Milák Kristóf a podcastban azt is elmondta, hogy 17-18-19 éves kora után már kevesebbet nyilatkozott, ezeket “kizárta az életéből”, a nagyobb, számottevő médiumoknak nyilatkozott, “nagyobb lefedettséggel”. Így azzal tudott foglalkozni, ami a dolga: az úszással.
Belém ezt nevelték: “Oké ezt elérted, mehetsz vissza dolgozni”
A kérdésre, hogy elszállt-e valaha, Milák Kristóf azzal válaszolt: nehéz kérdés, mert belül máshogy éli meg a dolgokat, mint amit az emberek kívülről látnak, beleszámítva még azt is, hogy ő mit mutat kifelé magából. “Én nem éreztem magam elszállva, én világéletemben ugyanúgy lementem edzésre, bármi történt is előtte” – mondta.
“Belém az volt nevelve, hogy jó, oké, ezt elérted, mehetsz vissza dolgozni” – mesélte el a podcastban. Ez a sportágnak a velejárója, a pozitívuma és a negatívuma is egyben, hogy nagyon sokan nem tudjuk megélni az adott pillanatot… mert belénk van nevelne az, hogy munka, munka, munka” – mondta el magáról Milák Kristóf.
Az olimpikon úgy folytatta: nem tanítják meg, “nem tanuljuk meg azt az idők során hogyan értékeljük mindezt, hogyan élvezzük, osszuk meg ezt a teljesítményt, az örömöt a körülöttünk lévőkkel.
“Nagyon sokszor ez nem egy áldás, nem egy ajándék, hanem egy nagy hátrány, amit csak úgy a levegőben tartunk, de senki sem tud megfogni, én sem” – mondta a podcastban, hozzátéve: nem a pesszimista, rossz hozzáállást akarja kidomborítani, hanem megpróbál változni.
A riportereket is szemmel láthatóan megérintették, elgondolkodtatták az elhangzottak, Dobos Lilla azt kérdezte Milák Kristóftól: ilyenkor nincs-e egyedül, nem érzi-e magát magányosnak?
“A csúcson mindenki magányos”
Van az a mondás – próbál nem beképzeltnek, egoistának hallatszódni -, hogy “a csúcson mindenki magányos”. Utána elkezd unatkozni, ez a rossz. “Küzdöttél valamiért, és utána egyedül maradsz. Mert nincs ember, aki meg tudja érteni azt a szituációt, amiben te vagy” – reagált Milák Kristóf a kérdésre.
Nagyon sokszor nehéz volt megnyilvánulnia, segítséget kérnie, kommunikálnia – árulta el. Ezért volt nehéz a körülötte lévőknek is, hogyan kezeljék őt, mert ő sem volt az a nagyon beszédes – mondta. “Én világéletemben egy nagyon lelkes, nagyon kis szeretetéhes, introvertált fiú voltam. Ennek egy része megmaradt, egy része átalakult”. Mint hozzátette, “kellett az extrovertáltság, hogy jobban meg tudjon nyilvánulni, jobb kedéllyel, jobb hanggal, választékosabban beszédben és gondolkodásban is…” – vallott magáról, és azt is elmondta, nem jellemzőek nála a élethosszig tartó barátságok.
“Ott vannak a falak” – Van-e sansza bárkinek párkapcsolatra vele?
Azt is megkérdezték tőle, van-e sansza bárkinek, hogy egy Milák Kristóffal komoly párkapcsolatot alakítson ki. “Nagyon változó, előfordul, de nem vagyok egy könnyű eset” – ezt válaszolta, hozzátéve, hogy volt hosszú párkapcsolata is, de ott vannak “a falak”.
Hogy miért ilyen, arra azt mondta: “nehéz megfogalmazni”, talán a sportágat tudja idehozni. “Én ebben nőttem fel, belém ezt nevelték, ebből jövök, ezek a közvetlen tapasztalaim. Nem mondom, hogy rossz tapasztalataim vannak, de én csak ezt az oldalt ismertem meg”.
Rengeteget gondolkozik úszás közben, jellemzően egy átvezető feladatban, vagy egy levezetésnél “azért rázudul az emberre a saját élete”.
Így néztek ki a napjai: úszás, iskola, úszás…
Arra a kérdésre, hogy tizenévesen, amikor már voltak versenyek, hogy néztek ki a napjai, azzal válaszolt: a sportág eleje ajándék volt, szeretett úszni, szerette csinálni. “Jól esett, szerettem…” – idézte fel.
12-13 evesen reggel háromnegyed hattól hét – fél 8-ig edzett, utána 8-ra iskolába ment, az iskola után este hatig úszott, hazaért, hét – fél 8-ra megvacsorázott, utána vette elő a házi feladatot, röpdolgozatra, témazáróra, felelésre készült, legkésőbb 10 órakor lefeküdt.
“Abban az időben örültem, ha levegőt kapok” – fogalmazott.
Érzékeli a sebességét…
Látom magam mellett az embereket …érzékelem a sebességemet, a nyugodt hozzáállásomat, a tempóim hosszát, – mondta a versenyekről, viszont hangsúlyozta, a pillangón előre kell nézni.
Sokkal nagyobbat szól már az is, ha nem megy le a pénteki edzésre – mondta a múltról. Az is sok nyomást rak rá, hogy az állandó elégedetlenség ott van.
De ami hiányzik, az az “élnihagyás”. Neki szerencséje volt, sokkal jobb oktatója volt – Attila bácsival jobban járt – mint mások.
Azoknak a véleményére kiváncsi akiket szeret és tisztel. A kritikákat szereti, várja azokat, amik jobbá teszik, például a tekintetben is, hogy egy interjúban, hogy viselkedjen, mennyit gesztikuláljon.
“Ne érintkezzen az úszással… “
Egy éve a podcastban az előtte álló három hónapos időszakról azt mondta: szeretné úgy felépíteni ezt az időszakot, hogy az első hónapja ne érintkezzen “semmilyen szinten” az úszással, azzal, ami elől elmenekült, amit a háta mögött hagyott.
Ezt az időszakot nyugalommal, töltődéssel szeretné eltölteni, és majd csak az után töri a fejét azon, hogy lehet ez az időszak profitábilis.
Európán kívül nem szívesen utazik
Nem egy nagy utazó, annyit ült már repülőn, és három órától többet nem is szeret repülni.
Élete első autója egy Audi A3-as volt – 17 évesen
Élete első autóját egy teljesen új Audi A3-as volt, az autót arra használták, hogy az édesapja, édesanyja hozta-vitte vele az edzésekre, ő 18 éves volt, amikor megszerezte a jogosítványát – mesélte el a műsorban, megjegyezve, hogy “törvénytisztelő állampolgár volt”. Nem egy Schumaher, egy átlagosan jó sofőr… – hangzott el.
Amerikában tanulni?
A műsorban beszélt arról is, hogy még szeretne tanulni, gazdálkodás és menedzsmentet például.
Arra, hogy nem gondolkodott-e külföldi egyetemen, azt mondta, “soha”. Megvolt rá a lehetősége, keresték is, hogy Amerikába mehet, az ifikorszakban. “Engem nem tudtak megvenni, a habitusomból adódóan sem”. Az akkori fejemmel úgy voltam vele, hogy nekem sokkal több lehetőségem van itthon – jelentette ki, hozzátéve: nehezen lett volna egy fogaskerék ott Amerikában a sok közül. “Nehezen mentem volna le kutyába” – fogalmazott.
Ha lesznek gyerekei, sportoljanak-e majd?
Nem nyüstölne rá senkire semmit, azt tartjaná jónak – ha lesznek gyerekei -, hogy megmutassák majd nekik a lehetőségeket, és a világ minden oldalát. Azt szeretné elkerülni, amikor a szülők túlféltik a gyereket, nem merik elengedni a gyerek kezét, amikor leviszik edzésre, “amitől az edzők herótot kapnak”, és az edzések hangulata átmegy egy szenvedésbe.
Ő minden lehetőséget szeretne megadni, hogy a gyereke majd megtapasztalja a világot – mint kiderült, egy kisfiút és egy kislányt mindenképp szeretne, aztán majd meglátják. Nem kényszeríteni kell, hanem terelgetni, elinditani az uton és hagyni őt ott lavírozni, és ha segítség kell neki, akkor “hitelesen” megadni azt neki – fejtette ki arra, hogy ha lesznek gyerekei, sportoljanak-e, vagy ellenkezőleg.
Szerinte ha így tesznek majd, ahogy elmondta, “akkor valószínűleg eljön a pillanat, hogy egy hosszú nap után a gyerek kettőig nem lát, az evésen és alváson kívül semmire nem tud gondolni – se játék, se tanulás, se apa, se anya – az egy szivszorító érzés lehet majd… de én tudván, hogy ez mit takar, azt mondhatom, ez egy gyönyörű dolog” – fogalmazott Milák Kristóf, aki a podcast végén azt mondta, igyekszik minél jobban feltöltődni, mielőtt visszatér majd az edzésekhez, az úszáshoz.