„Az elmúlt napok történései és tárgyalásai azt az érzetemet, megérzésemet erősítették meg, hogy itt egy Brüsszelből koordinált folyamatról van szó”. Minderről mindössze egy nappal azután beszélt Szijjártó Péter Esztergomban, hogy pénteken Valdis Dombrovskissal az Európai Bizottság alelnökével egyeztetett, és megállapodtak a folyamatos munkakapcsolatról az Európai Bizottsággal.
Az erről beszámoló Facebook-bejegyzésben a gyanújáról nem írt a miniszter, vagy hogy az egyáltalán szóba került volna a megbeszélésen. Magyarország az EU közbelépését sürgeti, azonban a bizottság korábban azt nyilatkozta, nincs közvetlen veszélyben sem Magyarország, sem Szlovákia olajellátása. Hasonlóan vélekedik az Orbán-kormány egykori energetikai államtitkára, Holoda Attila.
„A Magyarországra érkező nyersolaj szállítmányok nem csökkentek. És ugye azért mondja Európai Bizottság képviselője is, hogy megoldható, mert mindenkor közbe lehet iktatni egy klasszikus “impex” céget, vagy bármilyen kereskedő céget, ami megvásárolja ezt az olajat még orosz területen, majd onnantól ő szerződik az ukrán tranzit vállalattal és elhozza Magyarországra az olajat”
– magyarázta az ATV Híradónak Holoda.
Az Európai Bizottság azt javasolta, ha Magyarország bizonytalannak ítéli meg a kőolajszállítást a Barátság-vezetéken keresztül, alternatívaként használja az Adriai-kőolajvezetéket Horvátországon át. Azonban Szijjártó Péter szerint a horvát tranzitár a négyszerese a piaci áraknak, megítélése szerint Horvátország visszaél a helyzetével.
Kerestük az Európia Bizottságot, de adásunkig nem reagáltak a külügyminiszter kijelentéseire. A Mol egyelőre nem jelezte, hogy problémája lenne a jelenlegi és jövőbeli kőolajbehozatallal, Holoda Attila szerint azért, mert a Lukoil-probléma részben már meg is oldódott – megoldása csak új szerződés kérdése.
„Az ukrán tranzitvállalat vezetője nyilatkozta, hogy az Ukrajnába érkező olaj az nem is a Lukoil tulajdona, és ezt már meg is erősítette a Mol is írásban feléjük. Ez azt jelenti, hogy ez a kérdés már valójában megoldódott, azért mondom inkább a politikai felhangok erősebbek” – fogalmazott.
A szakértő hozzátette, ha új szerződést kötne a Mol az ukrajnai szállításról, az új tranzitár eltérhet az eddigi megállapodástól, vagyis drágább, de olcsóbb is lehet.