A Lukoil-üggyel kapcsolatban munkatársunk felidézte, hogy Szijjártó Péter korábban arról beszélt, hogy amíg ez a helyzet fennáll, nem járulunk hozzá Ukrajnának szánt 6,5 milliárdos békekeret összegéhez. Ukrajna európai uniós csatlakozási tárgyalásainak a döntéshozatalát vétózza-e a magyar kormány emiatt?
Magyarországnak az ukrán csatlakozási tárgyalásokkal kapcsolatban mindig is az volt az álláspontja, hogy a csatlakozási folyamat egy objektív és érdem alapú folyamat, szögezte le Bóka János. „A csatlakozási folyamat azon a megfontoláson alapszik, hogy van egy tagjelölt ország, amelyik ennek a közösségnek a tagja kíván lenni, az erre a közösségre vonatkozó szabályokat magára nézve kötelezőnek fogadja el. Nyilván ennek a kiindulópontja az, hogy a jelenleg rá vonatkozó szabályoknak feleljen meg, illetve a csatlakozási folyamatban általa tett ígéreteket tartsa be” – magyarázta.
Hozzátette: egy ilyen intézkedés, amit Ukrajna a Lukoillal kapcsolatban most bevezetett, és két európai uniós tagállamra közvetlen és súlyos következményekkel jár, az ukrán jóhiszeműséget megkérdőjelezi.
„Abban az esetben, ha ilyen kérdőjelek merülnek fel, ennek óhatatlanul a csatlakozási folyamatra is kihatása kell, hogy legyen” – szögezte le.
„Tehát akkor vétóznánk egy következő állomáson, amikor dönteni kell?” – kérdezte az ATV főmunkatársa, amire Bóka úgy válaszolt:
„Én ilyet nem mondtam. Ez a döntési pont jelenleg nem áll fenn. A csatlakozási folyamatban jelenleg a Bizottság az ukrán joganyagot vizsgálja, ez az úgynevezett screening folyamat. Abban a tekintetben, hogy az uniós jognak való megfelelésben hogyan áll, a screening folyamatról november végén, december elején fog a Bizottság jelentést tenni a Tanácsnak, akkor lesz a Tanács abban a helyzetben, hogy a csatlakozási folyamat következő lépéseiről döntsön. Ezeket a döntéseket akkor kell majd meghozni” – hangsúlyozta az EU-ügyi miniszter.