Itthon

Varga Mihály: októberben kell a 3 százalék alatti hiányhoz a javaslatokat előterjeszteni

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Négy év alatt elérjük a 3 százalék alatti hiányt, az ehhez szükséges javaslatokat októberben kell előterjeszteni - közölte az atv.hu érdeklődésére Varga Mihály, aki pozitív hitelminősítői véleményekre számít az őszi értékeléseknél. “A bankokat érintő extraprofitadó átmeneti lépés” - fogalmazott a pénzügyminiszter. 

Hirdetés

“A hitelminősítők idén tavasszal változatlanul hagyták az országkockázati besorolást, értékelve az államadósság biztonságos finanszírozását. Az azóta megtett kormányzati lépések erősítették az alacsonyabb hiánypályát, ezért az őszi értékeléseknél pozitív hitelminősítői véleményekre számítunk” – közölte Varga Mihály az atv.hu kérdésére annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság javaslata alapján túlzottdeficit-eljárást indítanak Magyarországgal szemben az unióban. Az eljárást még másik hat EU-tagországgal szemben is elindítják.

Erről és az eljárás indokairól itt számoltunk be korábban, kedden pedig ebben a cikkünkben írtunk.

A hiány oka: a háború okozta gazdasági válság

Most a pénzügyminiszter a megnövekedett hiányok okaként a háború okozta gazdasági válságot nevezte meg, “amely Magyarországot leginkább a megugró energiaárakon és megemelkedett kamatokon keresztül érintette” – közölte.

Az új uniós szabályok alapján négy év alatt kell újra 3% alatti hiányt elérni, az ehhez szükséges javaslatokat októberben kell előterjeszteni – hangsúlyozta Varga Mihály az atv.hu kérdésére.

A kormány már döntött arról, hogy a hiányt három lépésben csökkenti, idén 4,5, jövőre 3,7, 2026-ban 2,9 százalékra – erősítette meg.

A bankok extraprofitadójáról

A pénzügyminiszter kijelentette: “a bankokat érintő extraprofit adó átmeneti lépés, amelyet a háborús helyzet miatt, az ország védelmi képességének megerősítése érdekében tartunk meg. A  pénzintézetek tavalyi rekordnyeresége még hozzájárulhat a védelmi képességek növeléséhez”.

“De több szektorban – például a gyógyszeripar, telekommunikációs ágazat – már jövőre kivezetjük ezt az adót“ – tette hozzá Varga Mihály.

“Ez az EDP már nem az az EDP”

Mint ismert, az uniós költségvetési-fiskális szabályokat már korábban is sok kritika érte, a pandémia után pedig nyilvánvaló volt, hogy a korábbi szabályozás visszaélesítése lényegében betarthatatlan követelményeket róna egy sor tagállamra.

“Ez az EDP már egyáltalán nem ugyanaz az EDP, mint a pandémia előtt volt” – írta még júniusban a hvg.hu, hozzátéve: Brüsszelben a szabályokat alaposan fellazították. A 3 százalékos hiánylimit elérésére 4 év áll rendelkezésre, de az adott tagállam hétben is megállapodhat az Európai Bizottsággal a fő uniós célkitűzésekhez illeszkedő reformokért cserébe.

Mint most a Varga Mihály által közöltekből kiderült, a javaslatokat októberben kell előterjesztenie a kormánynak arról, hogyan csökkenti ‘26-ra a hiányt 3 százalék alatti szintre. 

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek