Egyébként azért tették szankciós listára a Lukoilt, mert részt vesz a háború finanszírozásában, tette hozzá. De ez azért nem lehet megoldás hosszabb távon, mert a lista így még bővülhet. Ez egy egyértelmű jelzés az ukránoktól, hogy keresztbe tudnak tenni a magyar félnek, bár Jandó szerint nem ez volt az elsődleges cél.
Az üzemanyagnál lehetséges áremelkedés, ehhez pedig még az sem kell, hogy leálljon a szállítás – hangzott el a műsorban. Az áramnál elképzelhetetlen, hogy legyen hatása az átlagemberre annak, hogy nem jön olaj.
Ha teljesen leállna az olajszállítás, az áram árára akkor sem lenne hatása – erősítette meg Jandó Zoltán hozzátéve, hogy Magyarországon olajból nem nagyon állítanak elő áramot, körülbelül 0,2 százalék a részesedés.
Az orosz olajtól még mindig függünk, a háború óta nem történt jelentős változás, noha előtte elindult egy folyamat, hogy Horvátország felől kapjuk az éves ellátottságunk körülbelül 1/3-át. Az elmúlt pár évben nem látszódik az, hogy számottevően átalakult volna az import összetétele, fűzte hozzá Jandó Zoltán.
A gázzal kapcsolatban 2022 óta az a fő narratívája a kormánynak, hogy nincs más megoldás, csak az orosz gáz, mert technikailag nem tudjuk megoldani, hogy máshonnan hozunk gázt, ami Jandó szerint nem igaz. “Meg lehetne oldani, hogyha nagyon akarnánk, de nem nagyon látszik erre egyébként szándék” – fogalmazott. Még ha nem is teljesen lehetne leválni az orosz gázról, azért lehetne finomítani a helyzeten.
Szerinte ezt mutatja az is, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter az elmúlt két évben minden országban megfordult és tárgyalt, ahol földgáz van. Ha csak a bejelentett mennyiségeket nézzük, azzal már ki lehetne váltani az orosz földgázimportot, de az MVM-nek van egy 2030-ig tartó szerződése 4,5 milliárd köbméterre, és nem nagyon mutatkozik terv arra, hogy ezt kiváltsák – tette hozzá. Szijjártó is arra szokott utalni a nyilatkozataiban, hogy nem akarják kiváltani az orosz gázt, hanem inkább kiegészítenék más forrásokkal.