Itthon

Hollandia is elutasítja a Magyarország elleni bojkottot

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Hollandia eseti alapon fog dönteni arról, hogy részt vesz-e a magyar uniós elnökség rendezvényein, a hivatalos bojkottot elutasítja - közölte Dick Schoof holland miniszterelnök a Telegraaf című napilapnak adott keddi nyilatkozatában.

Hirdetés

Hétfőn este Eric Mamer, az uniós bizottság vezető szóvivője bejelentette: az Európai Unió Tanácsa féléves magyar elnöksége kezdete „közelmúltbeli fejleményeinek” fényében Ursula von der Leyen elnök úgy határozott, hogy az Európai Bizottság vezető köztisztviselői szinten képviselteti magát az uniós tanács informális ülésein. Közölte emellett azt is, hogy az Európai Bizottság tagjaiból álló biztosi kollégium nem látogat Magyarországra – írja az MTI.

A Dutchnews hírportál azt írja, mindez azt követően történt, hogy a magyar miniszterelnök hivatalos látogatást tett Oroszországban, Azerbajdzsánban, Kínában és az Egyesült Államokban, az Ukrajnáért indított „békemisszió” keretében.

A holland kormányfő, akinek jobboldali kabinetje július 2-án lépett hivatalba, úgy nyilatkozott: véleménye szerint Orbán Viktor világossá tette, hogy ezek a találkozók bilaterális tanácskozások voltak, útjain nem az EU-t képviselte.

„Bilaterális alapon minden ország azt tesz, amit akar” – szögezte le. Azt, hogy Hollandia kihagyja-e magyar uniós elnökség által szervezett találkozókat, a többi uniós tagállammal együtt és eseti alapon fogják mérlegelni – tette hozzá.

Luc Frieden luxemburgi miniszterelnök a napokban találkozott holland kollégájával, és sajtónyilatkozatában határozottan ellenezte a magyar uniós elnökség találkozóinak bojkottálását. „Egy demokráciában az emberek beszélnek egymással” – jelentette ki a nagyhercegség kereszténydemokrata kormányfője. Szerinte „a luxemburgi álláspontokat különböző ügyekben jobban lehet közvetíteni, ha képviseltetik magukat az üléseken, és világosan kommunikálnak a magyarokkal a saját értékeikről.”

„A bojkott soha nem jó. Sokkal jobb, ha beszélünk egymással, még akkor is, ha nem értünk egyet. A demokrácia akkor gazdag, ha a különböző gondolatokat ki lehet fejezni. Természetesen a többség akaratát tiszteletben kell tartani. Úgy gondolom, hogy a hangunkat jobban meghallják, ha elmegyünk Magyarországra. Ráadásul azért is elmegyünk oda, hogy találkozzunk a 26 másik tagállammal” – jelentette ki a luxemburgi miniszterelnök.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek