Itthon

Kijött egy friss kutatás: így áll jelenleg a Fidesz és Magyar Péter pártja

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Egy hónappal a 2024-es önkormányzati és európai parlamenti választás után a Republikon Intézet pártpreferencia kutatást végzett 1000 fő megkérdezésével.

Hirdetés

A kutatás legfontosabb megállapításai:

A 2024 júniusi választás győztese alapvetően a Fidesz-KDNP, hiszen ők küldik a legtöbb képviselőt az Európai Parlamentbe, és számtalan település vezetését adják, hiába esett vissza a pártszövetség népszerűsége az elmúlt két évben. A közel 45 százalékos EP választási szerepléshez képest jelenleg a válaszadók 41 százaléka szavazna a Fidesz-KDNP-re, ami a teljes népesség 31 százaléka.

A TISZA Párt EP-listája kapta a szavazatok közel 30 százalékát, és minimális többletre is szert tettek az elmúlt hónapban, jelenleg a pártválasztók 31 százaléka szavazna a pártra, és a teljes népesség 23 százaléka. Ez 1,5 százalékpontos többlet a választási eredményhez képest.

A Mi Hazánk önálló listán EP mandátumot tudott szerezni, június 9-én a szavazatok közel 7 százalékát kapta. Jelenleg a pártválasztók 5 százaléka szavazna a pártra, ami két százalékponttal elmarad az EP szereplésétől, de továbbra is eléri a parlamenti küszöböt. A teljes népesség 4 százaléka szavazna a Mi Hazánkra.

A DK a pártválasztók 7, a teljes népesség 5 százalékának szavazatára számíthat jelenleg, bejutna a parlamentbe, az MSZP-re a pártválasztók 3, a teljes népesség 2 százaléka szavazna, a Párbeszéd támogatottsága nem érte el az egy százalékot. Ez összesen a pártválasztók 10, a teljes népesség 7 százalékának szavazatát jelenti a három párt részére, ami valamivel magasabb, mint az EP eredmény, azaz külön indulva jelenleg többen szavaznának a három pártra összesen, mint egyben, viszont egyedül a DK jutna mandátumhoz.

A jelenlegi válaszadó pártválasztók 6 százaléka állítja, hogy az MKKP-ra szavazna, ami a teljes népesség 4 százaléka.

A pártválasztók 4, a teljes népesség 3 százaléka szavazna a Momentumra.

A választáson induló mikropártok közül a Jobbik és az MMN tudta elérni a pártválasztók körében 1 százalékos támogatottságot az új kutatásban, de a teljes népességben 0 százalék a támogatottságuk. A mikropártok méretükből fakadóan nehezen felmérhetők, így nem érdemes különbséget tenni az 1 és 0 százalékos pártok között. Az LMP teljesen lenullázódott a választást követően, Vona Gábor 2RK pártja és a MEMO is 0 százalékon áll.

A bizonytalanok aránya 26 százalék.

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek