Amennyiben igaznak bizonyul is a VSquare híre és Orbán Viktor – Szijjártó Péterrel – Moszkvába utazik ma, hogy Putyin orosz elnökkel tárgyaljon, ezt nem teheti az EU nevében – legalábbis tegnap este Charles Michel, az Európai Tanács elnöke figyelmeztette a hírek hallatán a magyar miniszterelnököt: nincs felhatalmazása, hogy Oroszországgal mint EU soros elnök folytasson megbeszélést.
„Az Európai Tanács álláspontja egyértelmű: Oroszország az agresszor, Ukrajna az áldozat. Ukrajna nélkül nem lehet Ukrajnáról tárgyalni” – írta az X-en Charles Michel.
Tusk lengyel miniszterelnök is kérdéseket sorakoztatott a magyar miniszterelnökhöz, méltatlankodva az állítólagos moszkvai látogatásáról szóló hírek hallatán.
Orbán Viktor ugyanis kedden Kijevben tárgyalt Zelenszkij ukrán elnökkel határidőhöz kötött tűzszünetet és béketárgyalást sürgetve. Zelenszkij ezt nem fogadta el, de arról már nyilatkozott: a következő békecsúcson már Moszkvának is ott kell lennie.
Politico: az ukrán nagykövet a NATO-tól “visszafordíthatatlan” ajánlatot szeretne
Mindeközben nyilatkozott a Politiconak Ukrajna szövetségi nagykövete. Ukrajnának „visszafordíthatatlan” ajánlatot kell kapnia a NATO-tagságról a jövő heti washingtoni csúcstalálkozón – jelentette ki Nataliia Galibarenko.
“Nem kérünk semmi rendkívülit” – fogalmazott a nagykövet, kiemelve: Kijev nem törekszik azonnali tagságra.
Kérését a jövő heti NATO csúcs elé időzítette. A július 9-11. között tartandó találkozón mind a 32 NATO-tagország államfői, valamint az indo-csendes-óceáni partnerországok, Ausztrália, Japán, Dél-Korea és Új-Zéland vezetői is részt vesznek.
A találkozó zárónyilatkozata várhatóan megerősíti Ukrajna leendő tagságát. De miközben Kijev igyekszik hallatni a hangját a NATO-csúcs előtt – attól tartva, hogy a szövetségben való tagságának kérdése a háttérbe kerül – ez olyan téma, amely mélyen megosztja a NATO-t – írja a Politico. Egyes országok, például az Egyesült Államok és Németország “langyosak” Ukrajna gyors NATO-tagsági ajánlatával kapcsolatban, míg mások -amelyek közelebb állnak a frontvonalhoz Oroszországgal – jónak látnák.
Stoltenberg Moszkva béketervéről
Putyin tegnap azt nyilatkozta Asztanában, hogy nem lehet tűzszünetet hirdetni a béketárgyalások megkezdése előtt.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár nemrégiben Brüsszelben egy sajtótájékoztatón reagált Vlagyimir Putyin orosz elnök tárgyalási javaslatára, miszerint Oroszország kivonul Ukrajnából, ha Kijev feladja az oroszok által megszállt területeket, és lemond a NATO-tagságról.
Stoltenberg szerint ez nem békekezdeményezés
„Ez nem békejavaslat. Ez egy még több agresszióra, több megszállásra irányuló javaslat, és bizonyos értelemben azt mutatja, hogy Oroszország célja valóban Ukrajna kontroll alatt tartása” – hangoztatta Stoltenberg Brüsszelben.