Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint viszont azok a számok, amelyekből a fenti következtetéseket levonták, nem valósak. Elmondta: az inflációban jelentős csökkenés következett be, az élelmiszerárak is mérséklődtek, a fogyasztás is kezd megmozdulni. Semmi sem történik olyan gyorsan, mint szeretnék, fogalmazott az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Parragh. “Az óvatossági effektus ott van az emberekben” – tette hozzá.
A probléma gyökerének a svájci frank és a deviza hitelezést nevezte meg. De gazdasági szempontból hátrányos az is szerinte, hogy még mindig nem látni az orosz-ukrán és a gázai háború végét, de a német gazdaság versenyképessége is gyengül Parragh szerint, ami magyar szempontból azért problémás, mert ők a legnagyobb felvevő piacunk. “Nincs meg az a húzóerő gazdasági oldalon, ami felpörgetné a növekedést” – jelentette ki az elnök. Azt is mondta, hogy az EU jelenlegi vezetésének a megmaradása sem jó magyar szempontból az uniós források tekintetében.
Vannak Európában olyan érdekcsoportok, amelyek támogatják azt a gazdaságpolitikát, amit a magyar kormány folytat – árulta el Parragh.
A fiataljaink legjobbjait elveszítjük – utalt arra, hogy sok magyar fiatal több évre is külföldre költözik, ott vállal munkát. De felvetette, hogyha egy frissen végzett szakmunkásnak adnának kedvezményes hitelt, hogy megteremtse magának az első lépéseket – lakást, vagy autót, cserébe viszont maradjon Magyarországon.
Arról is beszélt, hogy a “hozzánk bejövő források hatalmasak”, de látni, hogy a magyar cégek nem ruháznak be. Ennek szerinte az az oka, hogyha egy külföldi jön, külföldi finanszírozással, az megtérülhető beruházást tud teremteni, míg ha egy magyar vállalkozásnak kell beruháznia, annak a mai kamatszint mellett nem lesz elegendő a pénze arra, hogy versenyképesen vissza is termelje.
Tulajdonképpen ha a finanszírozást nézzük, akkor a külföldi vállalkozásokkal a hazaiak Magyarországon nem tudnak versenyképesek lenni – jelentette ki Parragh. Szerinte 500 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatással lehetne a legjobban segíteni a magyar vállalkozásoknak, aminek “egy része kidobott pénz lesz”, egy része viszont nem. Szükségét látná egy KKV-ért felelős államtitkárnak is, aki ezzel a területtel foglalkozna.
Arra a kérdésre, hogy honnan finanszírozná ezeket az állam, Parragh azt válaszolta, hogyha kereskedelmi bankokon át finanszírozná az állam, annak államadósság-növelő hatása lenne. Költségvetési források szinte nincsenek, EU-s forrásokra nem nagyon lehet számítani, a jegybank forrásait azonban még lehetne aktivizálni – sorolta Parragh.
Szerinte nem engedheti meg azt egy ország magának, hogy az ifjúság “színe-java” külföldön kezdje a pályáját. Bár egy részük visszajön, de a saját munkaerő igénye továbbra is itt van.
Azt mondta, ezeket a problémákat a kormányzat is meg akarja oldani, ezért ezekre jobban fókuszál, ha egy kamara mondja a vállalkozók képviseletében. “Van ebben egyeztetés”, fogalmazott, hozzátéve, hogy biztos abban, hogy ebből jónéhány megvalósul majd. Kiemelte, hogy a hazánkba áramló külföldi tőke a saját munkaerejét is hozza.
Parragh azt prognosztizálja, hogy szeptemberben komolyabban is foglalkozik majd a kérdéskörrel a kormány.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)