Az atv.hu írta meg elsőként szombaton, hogy az MSZP országos választmányi ülésén Komjáthi Imre és Kunhalmi Ágnes is lemondott a tisztségéről.
Kunhalmi Ágnes közösségi oldalán azt írta: „továbbra is meggyőződése, hogy nincs jó társadalom baloldal nélkül”. A választási eredményük miatt rendkívül csalódott. „Le kellett mondanunk azért, mert a politikai felelősséget vállalni kell” – mondta híradónknak Komjáthi Imre, aki úgy látja, továbbra is képviselniük kell a magyar dolgozó embereket.
„Az összefogás tekintetében a legfontosabb tanulság az, hogy az MSZP kezdeményezése – amit már 2023 januárjában megtettünk -, hogy az összes demokratikus ellenzéki párt fogjon össze, és együtt próbáljon meg váltást elérni, az helyes volt. Az nem, hogy elutasították ezt a törekvésünket. Jött egy későn jövő szövetség, amely már nem tudott érdemben változtatni. Az MSZP nem fog beolvadni más pártokba” – fogalmazott Híradónknak az MSZP egyik társelnöke.
Gyorsabb döntéshozatalt, modernebb felépítést szeretnének a pártban kiépíteni – tette hozzá a politikus. Ősszel pedig új vezetése lesz az MSZP-nek. A politikai elemző szerint várható volt az MSZP társelnökeinek lemondása.
„Azért nem lehet még mondani, hogy meghalt a szocialista párt, mert a frakciójuk még létezik, illetve van néhány polgármesterük, akik többpárti támogatással, de megmaradtak, például a fővárosban is van több, és lehet egy-két olyan húzó ember, akiknek esetleg jó esélyük van egyéni választókerületben újraindulni. Ilyen lehet Hiller István” – részletezte Nagy Attila Tibor.
Böcskei Balázs számára a valódi kérdés, hogy az MSZP folytatni kívánja-e eljelentéktelenedését. Az elmúlt évek közvélemény-kutatásai alapján megkockáztatja, az MSZP-nek nem szavazatszerző, hanem szavazattaszító képessége van. Az ellenzéki kis pártok tekintetében szintén szkeptikus a szakember.
„Össze lehet-e a semmit gyűjteni. Ezek a pártok, mint szervezeti erők, nem értelmezhetők, és ha úgy tetszik, egy bármilyen politikai szövetségi politikában gondolkozó párt számára nem is hasznosak. Majdhogynem azt mondjuk, hogy foglalják a médiateret, foglalják a beszédhelyzeteket, és leginkább csak megoldandó feladatokat okoznak úgy, hogy hozzáadott értékük nincsen”
– fogalmazott az elemző. Böcskei Balázs hozzátette: már nem beszélhetünk szövetségről, hiszen nem létező szereplőkkel nem lehet szövetséget kötni. Szerinte a Mi Hazánk Magyar Péter megjelenése ellenére bizonyította, hogy szavazati erejüket megtartva, elérték az európai parlamenti küszöböt.
„A Mi Hazánk úgy tudta növelni az európai parlamenti választáson a százalékos támogatottságát a két évvel ezelőtti országgyűlési választáshoz képest, hogy Magyarország legszegényebb pártja vagyunk, illetve a legelhallgatottabb párt is” – ezt már Dúró Dóra mondta Híradónknak.
Közben a Párbeszéd-Zöldek vasárnapi kongresszusán újra megszavazták társelnöknek Szabó Rebekát és Barabás Richárdot. A választások estéjén kilépő Tordai Bence az index-nek azt nyilatkozta: „Meggyőződése, hogy a DK-val és az MSZP-vel kötött megegyezés nem összefogás, hanem önfeladás volt”.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)