Itthon

Stoltenberg: “Orbán miniszterelnök úr egyértelművé tette, nem fog blokkolni”

Csuhaj Ildikó
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Magyar Péter előrehozott választásTrumpSzijjártó PéterSzijjártó Péter
Hirdetés
Hirdetés

“Orbán miniszterelnök úr egyértelművé tette, hogy nem kíván részt venni az Ukrajna megsegítését célzó NATO erőfeszítésekben, és én ezt az álláspontot elfogadom” - jelentette ki Jens Stoltenberg miután Orbán Viktorral találkozott. A NATO-főtitkár azt is elmondta a megállapodásukról: a miniszterelnök nem fog blokkolni. 

Hirdetés

“Nagyon jó Budapesten lenni, ismét találkozni a miniszterelnökkel” – kezdte a sajtónyilatkozatát Jens Stoltenberg, miután Budapesten a Karmelitában megbeszélést folytatott Orbán Viktorral. 

Arról már beszámoltunk, hogy a miniszterelnök ma azt mondta a Karmelitában a közös sajtótájékoztatójukon: “fair megállapodás“ jött létre.

Magyarország területén kívüli NATO katonai akcióban nem kell részt vennünk, “és Magyarország sem pénzt nem ad ehhez a közös teherviseléshez, sem embert nem küld ebbe a háborúba”. Ugyanakkor másik 31 NATO-tagállam döntését Magyarország nem tudja, de nem is akarja megakadályozni a NATO-csúcson.

“Mindig nagyrabecsült szövetséges Magyarország” 

Jens Stoltenberg az Orbán Viktorral közös sajtótájékoztatón jelezte, a mostani találkozójuk után a héten Brüsszelben tanácskoznak a NATO védelmi miniszterei és júliusban Washingtonban NATO-csúcs lesz, melyen az állam-és kormányfők vesznek részt.

A NATO-főtitkár Magyarországot “egy mindig is nagyrabecsült NATO-szövetségesnek” nevezte, kiemelve, hogy Magyarország fontos NATO katonai parancsnokságoknak is otthont ad, és a nyugat-balkáni stabilitás támogatását Koszovóban, a KFOR kötelékében magyar katonák teljesítenek feladatot. 

“Az oroszok brutális agressziós háborújában pedig Magyarország kezdetektől menedéket adott ukrán menekülteknek, és segített a sebesült katonák rehabilitációjában” – hangoztatta, hangsúlyozva: mindez hozzájárul a közös biztonságunkhoz, nagyra értékelem a miniszterelnök nyilatkozatát, hogy lojális és elkötelezett NATO-szövetséges

A mai találkozójukról Orbán Viktorral azt mondta: megbeszélték a júliusi washingtoni NATO csúcs ügyét, ahol több kulcskérdésről döntés születik, beleértve az elrettentést és a védelmet – tette hozzá.

“Harcra kész egységeket telepítettünk a Szövetség keleti szárnyán, nem azért hogy provokáljunk egy konfliktust, hanem hogy megelőzzünk. A NATO alaprendeltetése nem megvívni egy háborút, hanem hanem azt megelőzni” – mondta Stoltenberg, megjegyezve: 75 éven keresztül a NATO volt a legfontosabb garantálója a tagországok biztonságának, Európa egészében békét, szabadságot és jólétet biztosítva, “nem kevésbé a volt Varsói Szerződés tagországaiban”. 

A washingtoni NATO-csúcsról: megállapodásra számítok Ukrajnáról 

Stoltenberg a júliusi csúcsról és Ukrajnáról azt mondta: ott megállapodásra számít arról, hogy “a NATO vezető szerepet vállaljon a biztonsági segítségnyújtás és a kiképzés koordinálásában és elősegítésében”.

Reméljük, hogy a tagországok vállalnak egy hosszú távú pénzügyi segítséget is a katonai támogatást illetően – mondta a NATO-főtitkár.

“Orbán miniszterelnök úr egyértelművé tette, hogy nem kíván részt venni ezekben a NATO erőfeszítésekben, és én ezt az álláspontot elfogadom” – jelentette ki. 

A NATO-főtitkár a sajtótájékoztatón azt mondta a találkozójukról: 

“örülök, hogy ma miniszterelnök úrral sikerült megállapodni arról, hogy Magyarország hogyan tud távol maradni az Ukrajnát támogató NATO-hadműveletektől. Magyar személyek nem vesznek részt ezekben a műveletekben és magyar pénzügyi eszközöket sem nyújtanak”. 

Stoltenberg azt is kiemelte, hogy a miniszterelnök támogatásáról biztosította: Magyarország nem fogja akadályozni, blokkolni az ilyen irányú NATO-kezdeményezéseket, és továbbra is megfelel minden NATO-kötelezettségének.

A NATO-főtitkár megköszönte Orbán Viktor vendégszeretetét és várja, hogy Washingtonban a NATO-csúcson találkozzanak. 

Szijjártó nyilatkozatáról: időről időre vannak eltérő vélemények, de sikerül ezeket meghaladni… 

A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nyilatkozataira vonatkozó újságírói kérdésre Stoltenberg azzal válaszolt: a NATO-ban 32 szövetséges van, és időről időre vannak eltérő vélemények. De ismételten bebizonyítottuk, hogy sikerül ezeket meghaladni és közös megoldást találni.

“A megnövekedett NATO-szerepvállalás, ami a katonai segítségnyújtás és kiképzés koordinálását jelenti Ukrajna számára, sikerült megtalálni a módját a szövetségesek egyetértésének. És mindeközben tudomásul vesszük, hogy Magyarország nem akar ebben részt venni” – jelentette ki a NATO-főtitkár, hangsúlyozva: az nem egy NATO kötelezettség, hogy minden egyes misszióban minden tagállamnak részt kell venni.

Ezt mindaddig tudomásul veszik, amíg a Szerződésben megszabott kollektív védelmi kötelezettségnek egy tagország megfelel – tette hozzá, megismételve, hogy Magyarország vállalta, hogy nem fogja blokkolni a többi NATO-tagország döntését.

Stoltenberg a reményét fejezte ki, hogy a washingtoni csúcson véglegesítik a megállapodást. 

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek