Más szövetséges tagállamok is kértek már mentességet bizonyos NATO-missziók alól, ez nem számít példátlannak – mondta Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet egy brüsszeli online sajtóbeszélgetésen, ahol a Hetek kérdezte a misszióvezetőt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Orbán Viktorral folytatott budapesti megbeszélésének eredményéről.
Mint arról beszámoltunk, a találkozón megegyeztek abban, hogy Magyarország távol marad az Ukrajnát támogató NATO-hadműveletektől, és mint a NATO-főtitkár elmondta, „magyar személyek nem vesznek részt ezekben a műveletekben és magyar pénzügyi eszközöket sem nyújtanak”, ugyanakkor Magyarország nem fogja akadályozni, blokkolni az ilyen irányú NATO-kezdeményezéseket, és továbbra is megfelel minden NATO-kötelezettségének.
Julianne Smith nagykövet a Hetek online híroldalán olvasható válaszában megerősítette, hogy Jens Stoltenberg főtitkár Budapesten a közelgő washingtoni NATO-csúcstalálkozóról és az ott tervezett témákról beszélt a magyar kormányfővel.
Ennek keretében kiemelt témaként tárgyaltak arról, hogy megvitassák az előkészítés alatt álló Ukrajna-csomagot. „A NATO-szövetségesek keresik a módját annak, hogy ukrajnai barátaink számára hidat építsenek a tagság felé. Ezt számos olyan politikai és gyakorlati intézkedésen keresztül fogjuk elérni, amelyek segítenek ennek a hídnak a megépítésében” – válaszolta a nagykövet.
Julianne Smith elismerte, miszerint „ebben a vonatkozásban Orbán miniszterelnök úr üzenete az, hogy Magyarország nem kíván részt venni semmi olyan tevékenységben vagy küldetésben, amelyet a szövetség Ukrajnával kapcsolatban a jövőben kidolgozhat”, de hozzátette:
„az átadott üzenet nem különbözik attól, amit más szövetségesektől hallottunk korábban a szövetség története során. A szövetség nem minden tagja vesz részt mindig minden egyes NATO-tevékenységben vagy -misszióban”.