“Magyarország a békés építkezés korszakát éli Magyarország kormánya a békés fejlődés kormánya Magyarország kormánya, a hídépítők kormánya” – hangoztatta Orbán Viktor délelőtt a Kalocsa–Paks Duna-híd átadó ünnepségén.
A miniszterelnök azt mondta: “komoly munka vár ránk a következő napokban és látok olyan arcokat, akiket a Békemeneten is láttam a hétvégén, amikor együtt álltunk ki béke és Magyarország mellett”.
“Mindig a végén van vége”
“Tudom, hogy sokat dolgoztak, de a választási kampánynak olyan a természete, mint a sportmérkőzéseké” – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve: “ahogy Rocky mondta a legendás filmben: mindig a végén van vége”.
Ezek után arra biztatta hallgatóságát, hogy amint vége van az ünnepségnek, “azonnal menjenek és álljanak ki a Fidesz-KDNP jelöltjei mellett és segítsék a kampányban”.
Mint mondta, tudja, hogy mindenki fáradt, de egy másik klasszikust is idézett: egyszer ö megkérdezte Schwarzeneggert, hogy hány fekvőtámaszt szokott csinálni egy nap, mire azt mondta, “csak onnan számolom, ahonnan már fáj”. “Most már ebben a szakaszban vagyunk, nekem legalábbis már fáj, remélem önöknek is” – hangoztatta a miniszterelnök, arra kérve közönségét: a hátralévő 3 napban “azért még apait-anyait tegyenek bele ebbe a kampányba”.
Orbán Viktor köszöntötte a polgármestereket és az országgyűlési képviselőket is, mert mint mondta: a mai alkalom az ő közös munkájuk eredménye.
“Nélkülük nem állna itt a híd, sőt az a munka, amit különösen a két képviselőtársam külön-külön és együtt is folytattak a hídért önmagában gigászi teljesítmény” – jelentette ki.
Pusztai népek vs. hegyi népek
Aztán arról beszélt: a magyar embernek van az a tulajdonsága és ereje is, “hogy a pusztai népekre jellemző módon minden irányban akar élni, létezni, teret kitölteni”.
“Kapcsolódni a sajátjaihoz és a külvilághoz szemben mondjuk a hegyi népekkel, amelyek elzárt kis völgyekben élnek, melyeket legjobb esetben is csak szűk kétirányú, sávosan közlekedhetünk, szorosok kötnek össze egymással” – festette le a különbséget, egyértelműen a konnektivitás elvére utalva.
A miniszterelnök ki is fejtette: eszerint a hegyi népek térérzékelése, földrajzi látásmódja, más mint a pusztai népeké, vagyis a magyaroké. A magyar ember nem bírja a be- és elzártságot. Átjutni akar, keresztülvágni, összekötni akarja az elválasztott részeket. Örülök, hogy ez végre itt is sikerült – mondta a hídról.
Orbán Viktor beszédében emlékeztetett, hogy amikor visszatértek 2010-ben, ”fejlettség tekintetében egyfajta nyugat-kelet, Pannónia-Hunnia típusú megosztottság volt Magyarországon. Nyugaton voltak a nagy gyárak. Ez a terület adta az ipari termelés a gazdasági növekedés oroszlánrészét ideértve a paksi atomerőművet is. Ez nemcsak természetellenes, hanem igazságtalan és káros az ország egésze szempontjából”.
Atomerőmű és Budapest-Belgrád vasútvonal
Ezért építették ki Észak-Magyarországon a Miskolc-Nyíregyháza-Debrecen ipari háromszöget, amely felszabadította a térségben rejlő gazdasági erőt. “A hatalmas fejlesztések már zajlanak, befejezésük belátható közelségbe került” – tette hozzá.
Azt is kiemelte, hogy közben párhuzamosan kialakulhat egy Észak- és Dél-Magyarország közötti fejlettségbeli eltérés. “Azon dolgozunk közösen Lázár János miniszter úrral, hogy ezt a különbséget is mihamarabb eltüntessük” – jelentette ki.
Mint elhangzott, az M6-os autópályát elviszik a határig és ezzel a horvát-szlavón területeket összeköt Magyarországgal. A Szerbiából érkező beruházások jelentős részét átemelik és ezzel bekötuk majd Paks és Kalocsa környékét egy gyorsan fejlődő régióba – ígérte.
“Az ország legfontosabb, stratégiai jellegű beruházásairól kettő is ezen a környéken épül. Egyrészt Pakson lesz az új atomerőmű, másrészt Kalocsától nem messze halad el, majd a Budapest-Belgrád vasútvonal, ami ennek a magyarországi építési programnak az egyik legfontosabb építőköve a mai hídátadó” – mondta Orbán Viktor.
Tomori Pál és a mohácsi vész üzenete: az egységet meg kell őrizni
A miniszterelnök beszéde végén kiemelte, hogy a híd, amit átadnak, Tomori Pál néhai kalocsai érsek és magyar hadvezér nevét viseli. “Ez a híd ezzel a névvel, valóban nem csupán a folyó két partját összekötő közlekedési műtárgy, hanem egy memento is. Tomori Pál az életét is odaadta mohácsi csatában, élete és hősies halála arra emlékeztet bennünket, magyarokat, mi történik, ha mi, magyarok, nem tartunk össze: akkor idegen hatalmak játszóterévé válunk, országunk értelmetlenül pusztul, hosszú időre kiírjuk magunkat a történelemből, mert a sorsunk irányítását kiveszik a kezünkből.
“Ez a figyelmeztetés ma újra időszerű, amikor Európa a háború készülődés állapotában van. Az egységet meg kell őrizni. Az egységet úgy lehet megőrizni, ha újra és újra kinyilvánítjuk. Éppen ezért most vasárnap, június 9-én a nemzeti egység nevében csak a békére szabad szavazni” – hangoztatta Orbán Viktor.
Aztán gratulált a hídépítőknek is a nagyszerű munkájukhoz. “Üzenjük nekik, hogy lehet továbbmenni a folyó mentén délre. A tervek már megvannak, a következő híd ott fog megépülni” – hangoztatta – a szokásos fordulattal búcsúzva: Hajrá Magyarország! Hajrá magyarok!