A Covid-19 során sokan otthoni munkavégzésre és online megbeszélésekre váltottak, ami jelentős előnyöket kínált, ilyen volt például a nagyobb rugalmasság. Azonban ezek az előnyök gyakran további terheket róttak a nőkre, különösen azokra, akik gyermekeket vagy idősebb hozzátartozókat gondoznak – írja a Pénzcentrum.
A Pew Research Center kutatása szerint még azonos jövedelemmel rendelkező partnerek esetében is a nők több időt fordítottak házimunkára és gyermekgondozásra, mint férfi társaik. Emellett 2023-ban 13%-kal több nő dolgozott otthonról, mint férfi.
Az otthoni munkavégzés hosszú távú hatásai még nem teljesen ismertek, de néhány potenciális hátrány már megfigyelhető. Például a Society for Human Resource Managers (SHRM) felmérése szerint:
- a teljesen távmunkában dolgozók 35%-kal nagyobb valószínűséggel kerülnek elbocsátásra egy leépítés során,
- a távmunka korlátozza a mentorálási és tanulási lehetőségeket, valamint csökkenti az előléptetés esélyét azáltal, hogy kevesebb személyes interakcióra nyílik lehetőség.
Ennek ellenére sokan továbbra is preferálják a távmunkát. Annak érdekében, hogy ellensúlyozni lehessen ezeket a hátrányokat, javasolt kihasználni a hibrid munkavégzés adta lehetőségeket, személyes találkozókat szervezni mentori kapcsolatok építése céljából és aktívan kommunikálni a vezetőséggel a távmunka feltételeiről.
A távmunka előnyeinek kiélvezése mellett fontos tudatosan kezelni annak rejtett kihívásait is. Ez különösen lényeges a nők karrierjének előrehaladása szempontjából. A proaktív lépésekkel és az új munkamodell átgondolt alkalmazásával méltányosabb és inkluzívabb munkahelyi környezet teremthető mindenki számára.