Mint arról beszámoltunk, Joe Biden elnök titokban engedélyezte Ukrajnának, hogy orosz célpontok ellen használja az amerikai fegyvereket. Ez a politikai irányváltás megnyithatja az ajtót hatékony mélységi rakétacsapások végrehajtására orosz területek ellen – írja Fegyverek és biztonság című geopolitikai blogjában Stephen Bryen külpolitikai elemző, volt amerikai helyettes külügyi államtitkár.
Bryen emlékeztet rá, hogy Antony Blinken külügyminiszter szerint ugyan az amerikai mélységi csapásmérés engedélyezése „félretájékoztatás”, de nem tagadta az amerikai politika változását. Blinken azt állítja, hogy orosz dezinformációról van szó, de a Politico által idézett források kivétel nélkül washingtoniak és az információik nem Moszvából érkeztek.
A volt amerikai külügyi vezető szerint Ukrajna az összeomlás szélén áll a magas veszteségek, és a korlátozott utánpótlási lehetőségek miatt.
A NATO vezetői szintén tartanak Ukrajna vereségétől, a lehetőségeik azonban korlátozottak a jelenlegi keretek között. A hadianyagok és fegyverek fokozott szállítása nem oldja meg a létszámhiányt a ukrán hadseregben, és Oroszországot sem rettentené el a háború folytatásától.
Az orosz területek elleni mélységi támadásokkal sem valószínű, hogy visszavonulára lehetne kényszeríteni Putyint, így a NATO-n belül felmerült a korlátozott számú csapatküldés Ukrajnába.
Mint arról beszámoltunk, Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet a napokban arról beszélt, hogy a katonai szövetség a júliusi washingtoni csúcstalálkozóján fontolóra veszi az ukrán kérést, hogy biztosítsa Ukrajna légterét, legalább a harcok által legsúlyosabban érintett harkivi régióban.
Ez nyugati légvédelmi fegyverek, vadászrepülőgépek és ezekhez szükséges személyzet bevetését jelentené, amit Oroszország nyílt hadüzenetként értelmezhetne.
Stephen Bryen úgy tudja, hogy a NATO-államok közül jelenleg Magyarország és Olaszország áll a legélesebben szemben egy ilyen eszkalációval, de Németország sem szállított az ígéretek ellenére még a Taurus cikálórakétákból Ukrajnába.
Az amerikai elemző szerint amenyiben a NATO mégis tovább erőlteti a közvetlen konfrontációt Oroszországgal, az az atlanti szövetség felbomlásához is vezethet, mert több tagállam a jövőben már nem védelmi szervezetként tekintenek a NATO-ra, hanem mint veszélyforrásként.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1