A témák között felmerült az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, vagyis a NATO új vezetőjének kiválasztása, miután ősszel lejár Jens Stoltenberg főtitkár mandátuma, aki már 10 éve vezeti a katonai szövetséget.
A Financial Times újságírója azt kérdezte Smith nagykövettől, nem aggódik-e amiatt, hogy ha „Klaus Iohannis román elnök nem lép vissza a főtitkári jelöltségért folyó versenyből, annak érdekében, hogy Mark Rutte holland miniszterelnököt választhassák meg, akkor a kiválasztási folyamat káoszba fulladhat?” – olvasható az amerikai külügyminisztérium oldalára feltöltött leiratban.
Az amerikai nagykövet megerősítette, hogy továbbra is versenyben van mindkét említett jelölt a főtitkári posztra. Világossá tette ugyanakkor, hogy a washingtoni kormány kit szeretne vezetőnek.
„Köztudott, hogy a lendület erősen Mark Rutte mögött áll, de nem minden szövetséges áll készen arra, hogy jóváhagyja a jelöltségét, ezért további megbeszélések várnak ránk ezen a fronton” – mondta a nagykövet.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor kifejezetten ellenzi, hogy a volt holland miniszterelnököt válasszák meg a NATO főtitkárának.
„Nagyon fura lenne”, ha olyan ember jelöltségét a magyar kormány támogatná, aki térdre akarta volna kényszeríteni Magyarországot – jelentette ki Szijjártó Péter az ATV kérdésére egy márciusi sajtótájékoztatón.
Mark Rutte 2021-ben egy brüsszeli csúcstalálkozó előtt kijelentette, hogy „Térdre kell kényszeríteni Magyarországot”, mire Orbán Viktor egy rövid videóban emlékeztette a holland kormányfőt, miszerint a magyar ember csak három esetben térdel le: a Jóisten előtt, a hazája előtt, és akkor, ha megkéri a szerelme kezét.
Nem ez volt Rutte egyetlen sértő mondata, szintén 2021-ben jelentette ki azt, hogy szerinte Magyarországnak „nincs többé helye az EU-ban”. Amikor pedig Rutte a magyar EU-pénzek befagyasztása mellett kampányolt, Orbán kijelentette, hogy a „holland fickó” gyűlöli Magyarországot és őt személyesen is.
Szintén ellenzi Rutte kinevezését Törökország, Szlovákia és természetesen Románia is. Ők Magyarországhoz hasonlóan a hivatalban lévő román államfőt támogatják.
A nagy NATO-országok – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország – szeretnék a júliusi washingtoni csúcstalálkozó előtt lezárni a kérdést, és ezért szorgalmazzák Iohannis visszalépését, akkor ugyanis Rutte maradna az egyetlen hivatalos jelölt.
A főtitkári jelölés téma lesz a NATO nem hivatalos külügyminiszteri találkozóján is, amelyre május 30-31. között kerül sor Prágában.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)