Itthon

Náci botrány miatt szétesőben az EP-frakció, amivel a Fidesz is szimpatizál

Morvay Péter
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
Szijjártó PéterOrbán Viktor SzerbiaTisza Pártkeleti
Hirdetés
Hirdetés

Az Európai Parlament egyik nagy jobboldali frakciója kizárja a német AfD-t a párt listavezetőjének a náci SS-t mentegető nyilatkozata után.

Hirdetés

Az Identitás és Demokrácia (ID) frakciója alig több mint két héttel az európai választások előtt kizárta az Alternatíva Németországért (AfD) küldöttségét – írja tudósításában a Reuters. A döntés nyomán az ID 64 tagú pártcsoportja 55 fősre csökkent.

Maximilian Krah, az AfD EP-listavezető jelöltje a hétvégén egy olasz lapnak azt mondta, hogy a náci Waffen-SS tagjai „nem mind bűnözők” voltak. A botrány nyomán Krah kénytelen volt azonnali hatállyal visszalépni a kampánytól, a jelöltségről azonban nem mondott le.

A második világháborús náci felelősség relativizálása miatt a francia Marine Le Pen vezette európai parlamenti jobboldali frakció így is megszakította a kapcsolatot az AfD-vel.

„Az ID képviselőcsoport nem kíván többé kapcsolatba kerülni az európai parlamenti választásokra készülő AfD listavezetőjét, Maximilian Krah-t érintő incidensekkel” – írták közleményükben.

A botrány jelentősen ronthat a pártcsalád esélyein, és ez megnehezíti a Fidesz helyzetét is az EP-választás utáni időszakra. A szakítás előtt készült  felmérések szerint az ID akár 85 képviselői helyre is számíthatott az AfD-vel együtt, és ezzel a legnagyobb EU-kritikus jobboldali frakcióként lehetséges csatlakozási pont lehetne a Fidesz EP-képviselői számára.

Mint ismert, az Európai Néppártból (EPP) való kilépésük óta a Fidesz európai képviselői függetlenként ülnek a parlamentben, egyedül a KDNP színeiben mandátumot szerzett Hölvényi György maradt az EPP frakcióban.

A napokban Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy interjúban arról beszélt, hogy a Fidesz számára az ID az egyik lehetséges partner, és érdekeltek a formáció sikeres szereplésében.

„Annak drukkolunk, hogy a szövetségeseink más európai országokban is jól szerepeljenek, és akkor egy rövid és nagyon intenzív tárgyalássorozat eredményeképpen a választások után döntést kell hozni” – mondta Orbán Balázs a Hetek podcast adásában, ahol a lehetséges partnerek között elsőként az ID frakciót említette, a másik nagy jobboldali pártcsalád, az olasz Giorgina Meloni miniszterelnök vezette Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) mellett.

Orbán Balázs hozzátette ugyanakkor, hogy további lehetőségként felmerült az is, hogy a választások után egy új formáció jönne létre, amelyhez a Fidesz csatlakozhatna, illetve maradhatnának a függetlenek között is. Ez utóbbi státus azonban számos előny elvesztésével jár az Európai Parlamentben.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek