Miközben Robert Fico az életéért küzdött szerdán, gyűlöletkeltő kommentek árasztották el a híroldalak közösségi médiás felületeit. Több portál is azonnal lépett. A Telex és az Index még aznap korlátozta, illetve letiltotta a hozzászólást a merényletről szóló hírek alatt. Kocsis Máté az eset kapcsán az InfoRádióban arról beszélt: a jogalkotásnak el kellene gondolkodnia azon, miként lehetne a véres kommentszekciót kordában tartani.
„Bizonyos vagyok abban, hogy az arctalan, névtelen és uszító, gyűlöletkeltő, mások megsemmisítésére irányuló kommenteket, és azokat a felületeket, amelyek ezt hagyják és nem moderálják, nem törlik, következményekkel kell felruházni, kell, hogy legyenek következmények” – fogalmazott Kocsis Máté.
A Híradónknak nyilatkozó ügyvéd azonban hangsúlyozta: egyes esetekben akár a kommentelő is felelősségre vonható. „Amennyiben az élet-testi épség elleni bűncselekményre való felhívás vagy ezzel kapcsolatos előkészületi magatartásnak minősíthető tényállás van, akkor bizony emberölés előkészületének bűntette megalapozott gyanúja miatt eljárást vonhat maga után ez a dolog” – mondta Zamecsnik Péter ügyvéd.
Kocsis Máté úgy látja a baloldali médiumok teret adnak a gyűlöletkeltő kommenteknek. Ennek azonban ellentmond, hogy a jelenlegi gyakorlat alapján is felelősségre vonható a szolgáltató, hogyha a gyűlöletkeltő kommentek ellen nem tesz lépéseket. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége kiemelte: a mostani szabályozás értelmében a szerkesztőségeknek egy órájuk van, hogy levegyék a problémába ütköző kommenteket.
„Vagyis nem a szabályozással van a baj, hanem hogy milyen politika propaganda vezetett Szlovákiában a merénylethez, illetve hogy mennyire felelős Magyarországon a politika a gyűlölködés általánossá válásáért”
– szögezte le Vicsek Ferenc. A gyűlöletkommentek száma robbanásszerű emelkedésnek indult a közösségi platformok térhódításával. A szakértő szerint ennek oka, hogy az online térben kevésbé érzékelhető a szavaink súlya.
„Sokszor amikor mindenféle frusztrációk vannak az emberekben, akkor ezek nagyon könnyen kijönnek, hiszen csak leírom és már túl is tettem magam rajta, nem gondolva arra, hogy egyrészt a másik félben ez mennyire negatív dolgokat indíthat el és arra sem, hogy milyen egyéb negatív következményei lehetnek” – szögezte le Lévai Richárd. A Fico-merénylet utáni napokban a szerb elnök és a lengyel miniszterelnök is halálos fenyegetéseket kapott a közösségi médiában.
Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre! *(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)