Itthon

Egy kisbabákra veszélyes kór ütötte fel a fejét Magyarországon

ATV.hu
Hirdetés
Kapcsolódó cikkek
időjárásNATOBrüsszelMagyar Péter
Hirdetés
Hirdetés

Míg a korábbi években 1-2 megbetegedés volt jellemző, addig az idei első negyedévben már 12 szamárköhögéses esetet regisztráltak Magyarországon.

Hirdetés

Idén már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek súlyosan beteg gyereket szamárköhögéssel – írja a Telex.

Pék Tamás infektológus szerint akkor merülhet fel a gyanú, hogy szamárköhögéssel küzd a beteg, ha elhúzódó, több mint két hete tartó köhögési rohamai vannak, aminek a hányás is velejárója lehet. A fertőzésnek az első egy-két hétben még nincsenek súlyos tünetei, csupán orrfolyás, enyhe köhögés, és láz is előfordulhat. Ezt követi az akár hat hétig is eltartó szamárhangszerű köhögés.

A gyerekeket a betegség ellen kötelező jelleggel oltják, a kisbabáknak azonban még nem adják be ezt a védőoltást, ezért a szamárköhögés rájuk nézve különösen veszélyes. A köhögési rohamok miatt apnoé is kialakulhat, amikor a gyerekek nem vesznek levegőt, így fulladás vagy szívleállás következtében a csecsemő meg is halhat. Ezért javasolt azoknak a védőoltást beadatni, akik a családalapítás előtt állnak, és valamint azoknak a nagyszülőknek is, akiknek a családjában csecsemő él.

A környező országokban az elmúlt években jelentősen megugrott a szamárköhögéssel diagnosztizált betegek száma. Horvátországban az elmúlt egy évben 6443 embert regisztráltak ezzel a betegséggel, Szerbiában pedig csak januárban 253 új szamárköhögéses esetet jelentettek be.

Első kézből, közvetlenül az ATV-től szeretné megtudni a legújabb fejleményeket a legnézettebb hírcsatornáról*? Iratkozzon fel hírlevelünkre!
*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Hirdetés
Kapcsolódó cikkek